Trafik Cezaları
Trend

54/1-a Trafik Cezası Nedir? Hatalı Sollama Cezası

Ktk 54/1-a hatalı sollama ceza maddesi ve sollama kuralları

54/1-a trafik cezası hatalı sollama yapmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca araç kullanırken hatalı sollama yapan sürücülere yazılan hatalı sollama cezası olarak tanımlanır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 54/1a nedir, 54/1-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 54-1a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 54 1a nasıl ödenir? Ücretsiz 54/1-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Trafikte araba sollama kuralları nelerdir. Hangi hallerde araç sollama cezası yazılır açıklayacağım. Ayrıca hatalı sollama cezası itiraz dilekçesi nasıl yazılır ve nereye başvurulur tek tek anlatacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 54/1-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

54 1a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 54/1-a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 54/1a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

54/1-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Öndeki aracı geçerken geçme kurallarına riayet etmemek, yasaktır.

54/1-a TRAFİK CEZA MADDESİ

54/1-a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 54. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani sollama cezasıdır.

Peki 54 1 a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

54/1a 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 54/1-a 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
54/1-a288 TL216 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
54/1-a hatalı sollama cezası ne kadar

Haklısınız arkadaşlar! Ikiyüzseksensekiz Lira belki çok yüksek bir rakam değil. Ancak trafik kazaları sebepleri arasında yer aldığını ve olası risklere davetiye çıkardığı da cabası.

Unutmadan söylemeliyim erken ödeme indirimi var! 54/1a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 54 1a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Trafikte Araç Sollama Kuralları

  • Bulunduğunuz yolda sollamanın yasak olduğunu bildiren trafik levhasının olmaması gereklidir
  • Sollama yapılabilmesi için önünüzde başka bir aracın seyretmesi gerekir
  • Arkanızdaki aracın sizi sollamaya çıkmamış olması gerekir
  • Özellikle iki yönlü karayollarında önünüzdeki aracın hızına göre hızınızı ayarlayıp karşı şeride geçtiğinizde trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemeniz gerekir
  • Araç sollamaları önünüzdeki aracın sol şeridinden yapılır
  • Araçların sağından, emniyet şeridinden veya banketlerden sollama yapmak yasaktır
  • Sollamaya başlamadan önce öndeki araç selektör veya kornayla uyarılır
  • Sollama tamamlandıktan sonra trafiği tehlikeye düşürmeden tekrar eski şeride geçilir

Ayrıca trafikte en çok karıştırılan konulardan birisi de geçme ve sollama arasındaki fark diyebilirim. Özellikle şunu belirteyim araçların trafik akışına uygun devam etmeleri sırasında bir aracın sağından geçmek sollamak değildir.

Eğer önünüzdeki araç sola dönüyor veya bir mülke giriş yapıyor ise aracın sağından geçilebilir sollama sayılmaz.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

54/1-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri:

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 54/1a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 54 1a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

54-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir
54-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 54/1a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 54/1a cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 54 1a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

54/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

54 1a ceza maddesi ise 54/1-a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 54/1a maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

54-1a kusur oranı
54-1a kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 54 1a kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbette ki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/54-1-a-kusur-orani-nedir/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 54 1 a kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

54/1-a İtiraz Dilekçesi Örneği

54/1-a itiraz dilekçesi işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Sizin kurallara uygun olarak araç sollaması yaptığınızı kanıtlayacak tek somut delil video kamera görüntüsüdür.

Eğer araç içi kameranız yoksa ve cezanın yazıldığı yerde sizin kurallara uygun olarak sollama yaptığınızı gösteren başka bir video kaydı bulamıyorsanız bence itiraz etmeyin sonuç değişmeyecektir.

Elbette ceza tutanağında usule aykırı bir tanzim var ise usulen bozulabilir ama esastan itirazınız kabul olmaz.

Araç plakasına ceza yazılırsa, 54/1-a trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 54/1a cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

54/1a trafik cezası itirazı
54 1a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 54-1a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 54-1a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

54/1a Sıkça Sorulan Sorular

54/1-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

54 1a trafik cezası sorgulama ve 54/1a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

54-1a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

54-1a ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

54/1a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 54-1a maddesinden dolayı el konulmaz.

54 1a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 54-1-a itirazınızı kabul etmez ise 288 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 54 1 a ceza yazılır mı?

54 1a sürücülere yazılır. Araç plakasına da ceza yazılabilmektedir.

54-1a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

54/1-a 2020 yılında 288 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 54 1 a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 54-1a cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

54/1a itiraz dilekçesi indir

54-1a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 54-1a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


54 1a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 1 oy
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 1 oy
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Fatih
Fatih
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

54/1 a hatalı sollama yapmadım ama ceza yemişim arkadan yazılmış ceza itiraz etmem için dilekçe örneği gönderebilirmisiniz?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu