Trafik Cezaları
Trend

53/2 Trafik Cezası Nedir? Dönüşlerde Yayaya Yol Vermeme

Sola veya sağa dönüşlerde yayaya yol vermeme cezası olan KTK 53 2 ceza maddesinin sizler için detaylı incelemesini ve itiraz için yapılması gerekenlerle ile ilgili detaylı rehber hazırladım

53/2 trafik cezası sağa veya sola dönüşte yayalara yol vermemek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle dönüşlerde yayaya yol vermeme cezası olarak tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 53’e 2 nedir, 53/2 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 53’e-2 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 53-2 nasıl ödenir? Ücretsiz 53/2 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 53/2 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

53-2 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 53/2 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 53’e 2 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

53/2 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Sağa ve sola dönüşlerde, kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere ilk geçiş hakkını vermemek, yasaktır.

53/2 TRAFİK CEZA MADDESİ

53/2 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 53. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani trafikte dönüş yaparken yayalara veya bisikletlilere yol vermeme ceza maddesidir.

Peki 53-2 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

53’e 2 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 53/2 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

53/2 trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
53/2690,00 TL517,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
53/2 cezası ne kadar 2024

Haklısınız arkadaşlar! Yüzotuziki Lira ama erken ödeme indirimi var

Unutmadan söylemeliyim! 53’e 2 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 53-2 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

53/2 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 53’e 2 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 53-2 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

53'e-2 beyanla trafik cezası ödeme nedir
53’e-2 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 53’e 2 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 53’e 2 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 53-2 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

53’e 2 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

53-2 ceza maddesi ise 53/2 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 53’e 2 maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

53'e-2 kusur oranı
53’e-2 kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 53/2 kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbette ki itiraz hakkınız var. Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 53-2 kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

Ancak burada yapacağınız itiraz da soyut bir itirazdan öteye gitmesi gerek. Ben sağa dönüyordum veya sola dönüyordum ama yayayı görmedim gibi afaki bir itiraz metni sonucu değiştirmeyecektir.

Sadece güzelce seçilmiş kelimeler veya cümleler itiraz için yeterli mi?

Elbette ki yeterli değil sonucu değiştirmek için yazmak, çizmek yetmez dostlarım. Esas olarak böyle bir ihlal yapmamış olmanız gerekir. Örneklemek gerekirse:

Siz aracınızla sağa dönüş yapacaksınız ve yaya karşıdan karşıya geçiyor ama siz yol vermediniz. Bu durumda “görmedim” gibi bir savunma kabul edilemez. Sürücü olarak manevraya başlamadan önce yolu yeteri kadar kontrol etmeniz gerekli.

Nitekim siz kurallara uygun olarak dönüşünüzü yaparken yaya dikkatsizce karşıdan karşıya geçmeye başlamıştır işte o zaman yazacağınız cümleler bir anlam kazanacaktır.

Tabi yine yeterli değil hızlıca sonuca ulaşabilmek için bu durumu sizin anlattığınız gibi olduğunu gösteren bir kanıt gerekli. Kısacası video kaydı gerekli arkadaşlar.

Bu aşamaları doğru bir şekilde bir araya getirebilirseniz itirazınızın temeli sağlam olur ve sonuç almamak imkansızdır. 😉

53/2 İtiraz Dilekçesi Örneği

53/2 itiraz dilekçesi işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Aslında yukarda trafik kazalarında ki itirazın nasıl yapılması gerektiğini anlattım ama trafik cezası aşamasında da aynı adımları atmanız gerektiğini belirtmek istedim.

Öyle bir dosya hazırlamanız gerekli ki videoyu izleyen, dilekçeyi okuyan kişi “bu ceza yanlış haksız yazılmış” demeli! Hiç kolay değil hak veriyorum sizlere amacımız haksızlığı kabullenmemek tabi haksızlık veya yanlış yapıldıysa.

Ancak 53/2 trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 53’e 2 cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

53'e 2 trafik cezası itirazı
53-2 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 53’e-2 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 53’e-2 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

53’e 2 Sıkça Sorulan Sorular

53/2 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

53-2 trafik cezası sorgulama ve 53’e 2 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

53'e-2 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

53’e-2 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

53'e 2 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 53’e-2 maddesinden dolayı el konulmaz.

53-2 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 53’e-2 itirazınızı kabul etmez ise 690,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 53 2 cezası yazılır mı?

53-2 sürücülere yazılır. Plakaya yazılan cezaların araç sahibine gönderildiğini unutmayın!

53'e-2 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

53/2 2020 yılında 690,00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 53 2 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 53’e-2 cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

53'e 2 itiraz dilekçesi indir

53’e-2 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 53’e-2 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


53-2 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 3 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 3 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
12 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
onur doğan
onur doğan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba; plakamın düştüğüne itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz ?

ayrıca yaptığınız site çok verimli birçok konu hakkında sayenizde bilgi sahibi oldum. şimdiden teşekkür ederim.

İbrahim
İbrahim
Yazıya Puanım :
     

Yayaya yol vermeme yüzünden ceza yedik ve bunun bir kanıtı yok geçtiğime dair itiraz dilekçesi oluşturabilir misiniz rica etsem şimdiden teşekkür ederim

Erkan
Erkan
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba , 74/1 yaya geçidinde yavaşlamama cezasına itiraz dilekçesini gönderebilir misiniz ? Yardımlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla

feyza
feyza
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey iyi akşamlar. KTK m.74/2 yaya geçitinde yayaya öncelik tanımama cezasına itiraz dilekçesi göndermeniz mümkün müdür ? Şimdiden teşekkürler.

Ali Numan DUMAN
Ali Numan DUMAN
Yazıya Puanım :
     

02/12/2020 tarihinde yolda seyir halinde iken o an için yoğun bir trafikte ( önümde solumda ve arkamda araçlar bulunmakta) idi. Trafiğe odaklanmış idim. Araçlardan dolayı yaya geçidi gözükmüyordu. İleride bulunan trafik ekibinin ihbarı ile daha ilerideki ekip beni çevirdi ve cezayı kesti. Başta anlayamadım ne için olduğunu. Sorduğumda memur açıklama yaptı. kameraya çekildiğini belirtti. Durumumu anlatınca itiraz edebileceğimi söyledi.
Tc Kimlik Numarası:***
Plaka:***
Kastamonu / Merkez

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu