Trafik Cezaları
Trend

53/1-a Trafik Cezası Nedir? Sağa Dönülmez Cezası

KTK 53/1-a trafik ceza maddesi: Sağa hatalı dönüş cezası

53/1-a trafik cezası sağa dönüş kurallarına uymamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle sağa dönülmez levhası olmasına rağmen sağa dönülmesi yasak alandan sağa dönme cezası olarak tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 53/1a nedir, 53/1-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 53-1a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 53 1a nasıl ödenir? Ücretsiz 53/1-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 53/1-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

53 1a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 53/1-a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 53/1a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

53/1-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Sağa dönüş kurallarına riayet etmemek, yasaktır.

53/1-a TRAFİK CEZA MADDESİ

53/1-a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 53. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani hatalı sağa dönme ceza maddesidir.

Sağa dönülemez levhası tt-26a nedir
Sağa dönülemez levhası tt-26a

Arkadaşlar, sağa dönmenin yasak olduğunu gösteren trafik işareti bulunan yolda sağa dönüş yaparsanız size aslında 47/1-c trafik işaret ve levhalarına uymama cezası yazılması gerekir.

Ancak son zamanlarda fahri trafik müfettişleri tarafından 46/2-h ters yön cezası yazılıyor. Bu durum da maddi açıdan ciddi mağduriyet yaratmaktadır.

Neden maddi yönden mağduriyet yaşatıyor kısaca bahsedeyim.

  • 47/1-c 2024 yılında 690,00 TL
  • 46/2-h 2024 yılında 6.439,00 TL

Neredeyse 10 kat fark var. Nitekim sağa dönülmez levhasının anlamından yolun ters yön olduğunu çıkartmak doğru değildir. Peki 53 1a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

53/1a 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 53/1-a 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

53/1-a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
53/1-a690,00 TL517,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
53/1-a trafik cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 53/1a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 53 1a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

53/1-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 53/1a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 53 1a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

53-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir
53-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 53/1a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 53/1a cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 53 1a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

53/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

53 1a ceza maddesi ise 53/1-a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 53/1a maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

53-1a kusur oranı
53-1a kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 53 1a kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 53-1a kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

Trafik kazasında hatalı sağa dönüş kusur ihlali hakkında daha detaylı bilgi için: ahmetmerkepci.com/53-1-a-kusur-orani/

53/1-a İtiraz Dilekçesi Örneği

53/1-a itiraz dilekçesi işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Nedenini ise şöyle söyleyebilirim. Yukarıda ceza miktarlarından bahsederken maddi olarak bir uçuruma değinmiştim.

Eğer siz dönüş kuralı ihlal ettiyseniz ama size ters yöne girme cezasından işlem yapıldıysa bir takım çalışma yapmalısınız.

  • Yolun fotoğrafını çekerek sağa dönüş yasağı levhasını göstermelisiniz
  • Cezanın yazıldığı zamanı gösteren video kaydı bulabilirseniz elinizi güçlendirir

Bu durumu dilekçenizde ifade ederek, yazılan ceza maddesine itiraz edebilirsiniz tabi ki bu durum esas olarak değil usul olarak yapılan itiraz yöntemidir.

Esas olarak itiraz da ise sizin böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlayacak bir delil sunmanız gerekiyor. İşin zorluğu da burada başlıyor.

Ancak 53/1-a trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 53/1a cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

53/1a trafik cezası itirazı
53 1a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 53-1a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 53-1a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

53/1a Sıkça Sorulan Sorular

53/1-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

53 1a trafik cezası sorgulama ve 53/1a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

53-1a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

53-1a ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

53/1a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 53-1a maddesinden dolayı el konulmaz.

53 1a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 53-1a itirazınızı kabul etmez ise 690,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 53-1a ceza yazılır mı?

53 1a sürücülere yazılır. Ancak 53 1 a cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

53-1a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

53/1-a 2020 yılında 690,00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 53-1a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 53-1a cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

53/1a itiraz dilekçesi indir

53-1a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 53-1a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


53 1a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.6 7 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.6 7 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
22 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
nihal
nihal
Yazıya Puanım :
     

sağa dönüş için fahri trafik müfettişi tarafından ceza yazıldı haksız yere olduğunu düşünüyorum dilekçe örneği gönderirmisiniz

Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

Saga donus yasagi olmayan dondugum icin ceza geldi lutfen dilekce ornegi gonderirmisiniz

Yunus emre
Yunus emre
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar sağa ve sola dönüş yasağı olmayan yerden bina otoparkından sola dönüş için çıktıgımda 53 1 a ‘dan ceza yemişim. İtiraz dilekçesi gönderir misiniz. Kolay gelsin ?

Özkan Karagül
Özkan Karagül
Yazıya Puanım :
     

Bana da gönderebilir misiniz?

Korkut Çerçioğlu
Korkut Çerçioğlu
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar
Haksız yere 53-1/a dan ceza yazmışlar. İtiraz dilekçesi paylaşabilir misiniz?

Tarık
Tarık
Yazıya Puanım :
     

Sağ dönüşte geniş alıp geçtiğim kırmızı yaya geçidi ışığında arkamda kaldı, muhtemelen o yazdı cezayı , rica etsem dilekçe örneğini paylaşıp ve itirazım hakkında olumlu olumsuz (haklı haksız ) yorumunuzu yazar mısınız Ahmet bey ?

ibrahim arslan
ibrahim arslan
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar
Haksız yere 53-1/a dan ceza yazmışlar. İtiraz dilekçesi paylaşabilir misiniz?

Ismail
Ismail
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Bugün edevletimde gördüm. 53/1-a dan ceza yemişim. Henüz tebligat gelmedi ve gittiğim yolda ( cezanın yazıldığı mevkide) sağa dönüş yasağı yok. Dilekçe örneği alabilirmiyim.

murat
murat
Yazıya Puanım :
     

53/1-a trafik itiraz cezası tutanağının mail adresime alabilirmiyim

Yunus
Yunus
Yazıya Puanım :
     

İyi günler ben sağa dönüş levhasına uymamışım fahri müfettiş ters yön cezası göndermiş yanlız ben itiraz ederken cezamın 46/h-2 den 53 1a şeklinde tekrar düzeltilmesi gibi bir yazı ilr itiraz ettim itiraz maddelerim yanlış mı 47 ile başlayan madde nedir 53 ile başlayan madde nedir

İsmet Çaylan
İsmet Çaylan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, Ankara İstanbul otoyolundan saray yönü dönüş tabelasından önce uzun kuyruk olduğundan tabelayı fark ettiğimde kuyruğun yarısını geçmiştim. Kavşakta polis aracı olmasına rağmen dönmek zorundaydım. Orada dönüş için yan şerit var. Ben sağ şeritten sağa döndüm. 53/1a maddesinden ceza geldi. Bu durumda itiraz edebilirmiyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu