Trafik Cezaları
Trend

49/3 Trafik Cezası Nedir? Ticari Araç Kullanma Süresi

49/3 trafik cezası ticari araç kullanma sürelerine uymamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ticari araç kullanma süresi cezası olarak bilinmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 49’a 3 nedir, 49/3 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 49’a-3 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 49a 3 nasıl ödenir? Ücretsiz 49/3 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Ayrıca sürücülerin en çok merak ettiği sorulardan olan soruları cevaplayacağım. Kamyon çekici ve otobüs şoförleri 9 saat çalıştıktan sonra kesintisiz ne kadar dinlenmelidir?

Araç kullanma süreleri yönetmeliği hangisidir? Kamyon çekici ve otobüs şoförleri bir günde en fazla kaç saat araç kullanabilirler? Dijital Takograf haftalık dinlenme süreleri ne kadardır? En önemli sorulardan olan çalışma ve dinlenme süreleri hakkında bilgi vereceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 49/3 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

49a 3 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 49/3 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 49’a 3 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

49/3 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Ticari amaçla yük ve yolcu taşıyan motorlu taşıt sürücülerinin; taşıt kullanma sürelerine aykırı olarak taşıt kullanması ve bunlara taşıt kullandırılması, yasaktır.

49/3 TRAFİK CEZA MADDESİ

49/3 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 49. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani 9 saatten fazla araç kullanma cezası diyebiliriz.

Yazımın da başında belirttiğim gibi en çok merak edilen soruların cevabını bir araya getirdim ve sizlere madde madde cevabını hazırladım.

Ticari Araç Kullanma Süreleri

  • Ticari amaçlarla yük taşıyan ve aracının yükü 3.5 tondan fazla olan sürücüler 9 saatten fazla araç kullanma durumunda en 4.5 saat dinlenmek zorundadır.
  • Bu kişiler haftada en fazla 6 gün araç kullanabilirler.
  • Kesintisiz 4.5 saat araç kullanmaları durumunda en az 45 dakika mola vermek zorundadırlar.
  • Her 24 saatte en az 11 saat kesintisiz mola vermek zorundadırlar.
  • İki şoförlü araçlarda her 30 saatte iki şoför ayrı ayrı en az 8 saat kesintisiz dinlenmelidir.

Ticari amaçla gerek yük gerekse de yolcu taşımacılığı yapan tüm şoförlerin mutlaka bilmesi gereken kurallardır.

Peki 49a 3 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

49’a 3 2019 yılında 0 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 49/3 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
49/3132 TL99 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
49/3 cezası ne kadar

Yüzotuziki Lira belki rakam az diye önemsemeye bilirsiniz ama 20 ehliyet puanı vardır. Ayrıca erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 49’a 3 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 49a 3 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

49/3 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 49/3 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 49a 3 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

49'a-3 beyanla trafik cezası ödeme nedir
49’a-3 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 49’a 3 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 49’a 3 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 49a 3 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

49’a 3 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

49a 3 ceza maddesi ise 49/3 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 49’a 3 maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

49'a-3 kusur oranı
49’a-3 kusur oranı yüzde kaç

49/3 kusur oranı 49’a 3 sadece bir ihlal maddesidir. 49a 3 yüzde olarak kusurlu sayılmaz “kusur sayılmaz”.

49/3 İtiraz Dilekçesi Örneği

49/3 itiraz dilekçesi işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Arkadaşlar bu tespit takogrof üzerinden yapılır. Yeni sizi durduran veya kontrol yapan görevli sizin ne kadar süre araç kullandığınızı sadece takograf çıktısından anlayabilir.

Eğer böyle bir ihlal yapmadığınızı söylüyorsanız tek dayanağınız takograf olacaktır. Özellikle dijital takograf bulunan araçlarda sembolleri bilemeyebilirsiniz. Bu noktada detaylı bir açıklama yapmanız gerekiyor.

Nitekim teknik bir ölçüm söz konusu olduğundan dolayı görevlilerin hata payı yok denecek kadar az ama kesinlikle hata yapmazlar demek doğru değil.

49'a 3 trafik cezası itirazı
49a 3 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 49’a-3 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 49’a-3 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

49’a 3 Sıkça Sorulan Sorular

49/3 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

49a 3 trafik cezası sorgulama ve 49’a 3 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

49'a-3 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

49’a-3 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

49'a 3 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 49’a-3 maddesinden dolayı el konulmaz.

49a 3 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 49’a-3 itirazınızı kabul etmez ise 132 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 49 3 ceza yazılır mı?

49a 3 sürücüye, araç sahibine, işleten veya teşebbüse yazılır. Kısaca burada şu anlatılıyor arkadaşlar araç sahibine de ceza yazılır. Karayolları trafik kanunun da işleten sıfatı araç sahibin temsil eder.

49'a-3 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

49/3 2020 yılında 132 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 49-3 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 49’a-3 cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

49'a 3 itiraz dilekçesi indir

49’a-3 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 49’a-3 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


49 a 3 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4 4 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4 4 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
14 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Savaş TUNCA
Savaş TUNCA
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey, dilekçe örneği rica edebilir miyim, teşekkürler..

Mustafa peşkir
Mustafa peşkir
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

49/3 ceza yedim incelemede birsey cıkmadı memurun gazabına ugradım

adem orhan
adem orhan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

nakliye şirketine kayıtlı araca 49/3 madde ihlali nedeni ile ceza kesildi ayrıca şirkete de ceza geldi ancak araç sürücüsü aynı zamanda şirket ortağı bu durumda firmaya yazılan cezaya itiraz şansımız var mı?

adem orhan
adem orhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

ilginize teşekkür ederim Ahmet bey.

Serdar uysal
Serdar uysal
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İzine inen sürücüye sürücü yokken 49.3 ceza kesilebilir ben izideyken böyle bir ceza yedim

Mehmet
Mehmet
6 ay önce

Kolay gelsin

Mehmet
Mehmet
6 ay önce

49/3

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu