Trafik Cezaları
Trend

46/2-a Trafik Cezası Nedir? Sol Şerit İhlali Cezası

46/2-a trafik cezası hızının gerektirdiği şeritte araç kullanmamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca sürekli sol şerit ihlali cezası olarak tanımlanır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2a nedir, 46/2-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2a nasıl ödenir? Ücretsiz 46/2-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça, araçlarını, gidiş yönüne göre yolun sağından, çok şeritli yollarda ise yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmemek, yasaktır.

46/2-a TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-a nedir, açıklayacak olursam 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Sol şerit ihlali cezası diyebiliriz.

Genelde trafikte karşılaştığımız bir durum diyebilirim. Yüklü bir kamyon sol şeridi işgal edip trafik akışını engellemesi durumlarında bu maddeden cezai işlem yapılmaktadır.

Nitekim bu işlem sadece büyük araçların yanı sıra karayolunu kullanan motorlu ve motorsuz taşıtlar içinde uygulanmaktadır.

Her ne kadar yasal hız limitlerinde seyrinizi devam ettiriyor olsanız da yol ve trafik durumunu göz önünde bulundurarak varsa sağ şeride geçmeniz gerekiyor. Sürekli sol şeritte seyrinize devam ederseniz 46/2-a ceza maddesiyle tanışmış olursunuz.

  • Otobanda sol şerit kullanımı
  • Şehir içinde sol şerit kullanımı

Şeklinde farklı farklı tabirlerle karşılaşıyoruz son günlerde. Arkadaşlar otoban veya şehir içi diye bir kavram yoktur sol şerit kullanımı her yerde aynıdır.

Sol şerit: geçiş şerididir, seyir şeridi değildir!

Peki 46 2a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2a 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 46/2-a 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

46/2-a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-a1.506,00 TL1.129,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
46/2-a sol şerit ihlali cezası 2024

Iki yüz seksen sekiz lira ama erken ödeme indirimi var dostlarım. Unutmadan söylemeliyim! 46/2a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2a beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2a cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2a ceza maddesi ise 46/2-a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2a maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2a kusur oranı
46-2a kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2a kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır. Ayrıca bu bağlantıdan tali kusur ne demek detaylı bilgi alabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/tali-kusur-nedir/

Özellikle gidişe ayrılmış iki şeridi olan yollarda, sola dönüşlerde dönüş tamamlandıktan sonra sağ şeride geçme zorunluluğu vardır. Nitekim dönüş manevrası yapan araç, düz seyirle gelen araca göre daha yavaş ilerleyeceği düşünüldüğünde kaza kaçınılmaz oluyor.

Bu tarz kazalarda her ne kadar arkadan çarpan araç kusurlu sayılsa da yolda yavaş giden araç sürücüsü de kazanın oluşumunda sorumlu sayılır.

Elbetteki kusur oranına da itiraz hakkınız var. Ancak bu ihlali yapmadıysanız sonucu değiştirebilirsiniz. Eğer hata yapmadığınızı düşünüyorsanız, kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46 2a kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-a İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2a itiraz dilekçesi yazmadan önce size bir tavsiye de bulunayım arkadaşlar. Ben yapmadım demek soyut bir iddadır. Ancak bu söylediğinizi kanıtlayacak bir somut delil sunmanız gerekiyor.

Böyle bir ihlali yapmadığınızı nasıl kanıtlyabilirsiniz en önemlisi araç içi kameranız varsa bu görüntüyü delil olarak sunabilirsiniz. Yoksa ceza nerede yazılmış ise o mevkide güvenlik kamerası kaydı arayacaksınız.

Delil sunmadan iptal edilmez mi? Elbette iptal olan cezalar var ama hakimin inisiyatifinde, eğer haklıysanız peşine düşmenizi tavsiye ederim.

Araç plakanıza bu işlem yapılmışsa 46/2-a trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2a cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. İptal gerekçesidir.

46/2a trafik cezası itirazı
46 2a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2a Sıkça Sorulan Sorular

46/2-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2a trafik cezası sorgulama ve 46/2a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2a ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2a maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2a itirazınızı kabul etmez ise 1.506,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2a ceza yazılır mı?

46 2a sürücülere yazılır. Ancak araç plakasına da bu işlem uygulanabilir.

46-2a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-a 2020 yılında 1.506,00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 46 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2a cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2a itiraz dilekçesi indir

46-2a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.3 4 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.3 4 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
11 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Hakan bayram
Hakan bayram
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Çanakkale İzmir yolu üzerinde eds sol serit cezasi gelmis itiraz etmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

Sercan
Sercan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ben (Kayseri-malatya yolu) ileride polisin çevirme noktası var ve yukarıdan aşağıya giden bir yolda daralma olacak diye en sola geçtim. Kontrol noktasına inerken hatta hız giderek 90 70 ve 30 kadar düşüyordu. Kontrol noktasına yaklaşırken arkamda hızla gelen bir araba belirdi. Benim önümde hem bir kontrol noktası olduğü için bir daralma hem de daralmadan sonra sağa döneceğim için yavaşlamam gerekiyordu. Bana tam bu kontrol noktasında 46/2-a dan (aksine bir işaret bulunmadıkça aracını çok şeritli yollarda yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmemek) ceza kesildi. Bu arada ceza 2 kasımda kesildi fakat 25 kasımda tebliğ edildi. Ödemeyi önceden… Devamını Oku »

Emrah
Emrah
Yazıya Puanım :
     

Sol şerit ihlal cezası olarak 1300 TL yazılış bukdar yüksekmi ceza kamyonla ruhsata gelmiş

En son 2 yıl önce tarafından Emrah düzenlendi
ALİ PITIR
ALİ PITIR
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 18 eylül tarihine ait fahri trafik müffettişi tarafından yazılmış bir sol şerit ihlal cezası geldi. Üç yıldır kendi adıma ait araç kullanmaktayım ve bir tek ceza yada kural ihlalim bulunmamaktadır. Bahsi geçen ceza ile alakalı herhangi bir resim yada kanıtta yoktur ceza müffettiş tarafından plakama yazılmış itiraz edebilirmiyim itiraz hakkım varsa nereye ve nasıl itiraz edeceğim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu