Trafik Cezaları
Trend

39/4 Trafik Cezası Nedir? Yabancı Ehliyet Cezası

39/4 trafik cezası dış ülke ehliyetiyle belirlenen şartlar dışında araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle yabancı ehliyet cezası diyebiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 39’a 4 nedir, 39/4 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 39’a-4 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 39 4 nasıl ödenir? Ücretsiz 39/4 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 39/4 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

39 4 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 39/4 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 39’a 4 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

39/4 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile Yönetmelikte belirtilen süreye ve şartlara aykırı olarak araç kullanmak, yasaktır.

39/4 TRAFİK CEZA MADDESİ

39/4 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 39. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Elbette gurbetçi eşimiz, dostumuz akrabalarımız vardır.

Hep alıştık onları lüks, yabancı plakalı araçlarla görmeye. Ancak bilmedikleri bir nokta var arkadaşlar. Yabancı ülkelerden alınan sürücü belgesi ile ülkemizde hangi şartlarda araç kullanabilirler? Kısaca yabancı ehliyet Türkiye de geçerli mi?

Yabancı ehliyetlerin Türkiye de geçerlilik şartları

  • Yabancı ülkelerden ehliyet alan Türk vatandaşları ülkemize giriş yaptığı tarihten başlayarak bir yıl araç kullanabilir.
  • Ancak ilk altı aydan sonra noterden yeminli Türkçe tercüman alınması gerekmektedir.
  • Bir yılın sonunda Türk ehliyeti almak zorundadırlar.
  • Yabancı ülkelerden sürücü belgesi alan yabancı vatandaşlar sadece altı ay araç kullanabilir.
  • Yabancı vatandaşlar 6 ayın sonunda Türkiye sürücü belgesi almak zorundadır.
  • Ayrıca Türk vatandaşlarının trafik konvansiyonuna üye olan ülkelerden birinden ehliyet almış ise denk sayılır.

Peki 39 4 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

39’a 4 2019 yılında 407 lira iken yapılan 91 liralık zamla birlikte 39/4 2020 yılında 498 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

39/4 trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 543 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
39/42.069,00 TL1.551,75 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
39/4 cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 39’a 4 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 39 4 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

39/4 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 39’a 4 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 39 4 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

39'a-4 beyanla trafik cezası ödeme nedir
39’a-4 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 39’a 4 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 39’a 4 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 39 4 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

39’a 4 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

39 4 ceza maddesi ise 39/4 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 39’a 4 maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

39'a-4 kusur oranı
39’a-4 kusur oranı yüzde kaç

39 4 kusur oranı 39’a 4 sadece bir ihlal maddesidir. 39 4 yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

Çünkü kazanın meydana gelmesinde yabancı ehliyetin etkisi yoktur. Sürücü ihlalinden kaynaklı kusur dağılımı yapılır. Ancak ihlal varsa ceza kaçınılmazdır.

39/4 İtiraz Dilekçesi Örneği

39\4 itiraz dilekçesi talebinde bulunan bir çok kişi ben bilmiyordum böyle olduğunu diyor. Ancak kanunda bilmemek iptal gerekçesi sayılmıyor.

Nitekim halk arasında yanlış bilgiler mevcut. Sürücünün veya aracın yabancı plaka olması trafik polislerini engelleyen bir durum değil. Olmaması da gerekir!

  • Yabancı plakalı araca ceza yazılır mı?
  • Yazılır arkadaşlar bir çok örneği var.
  • Yabancı uyruklu veya yabancı ülke ehliyetine sahip kişilere ceza yazılır mı?
  • Türk polisi yakalar 🙂 her türlü yazar.

İşin esprisi bir yana sadece bilmiyordum. Türkiye de sürekli yaşamıyorum şeklinde savunmalar çözüm değil. Peki bu ceza iptal olmaz mı?

Olur! Hatta bizzat dilekçesini benim yazdığım, cezanın iptal edildiği yani kazandığımız bir örnekten bahsetmek istiyorum.

İstanbul da ikamet eden yabancı bir kişi aradı sınır kapısından ülkemize 3 ay önce girdiğine dair pasaportunda mühür ve kaşe olmasına rağmen 39/3 ceza maddesinden işlem gördüğünü söyledi. Peki madem kanun 6 ay diyor polis niye cezayı yazıyor? Sizinde aklınıza ilk gelen soru bu değil mi?

Sordum, görevliler nasıl böyle bir hata yaptı dediğim de ise pasaportum yanımda değildi, dedi. Hatta görevli trafik polisleri pasaportta dediğin gibi tarih yazıyorsa mahkemeye git itiraz et demişler sağolsunlar.

Bizde aynen dediklerini yaptık davaya kazandık ama her zaman böyle bir istisna olmayabiliyor.

39'a 4 trafik cezası itirazı
39 4 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 39’a-4 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 39’a-4 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

39’a 4 Sıkça Sorulan Sorular

39/4 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

39 4 trafik cezası sorgulama ve 39’a 4 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

39'a-4 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

39’a-4 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

39'a 4 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 39’a-4 maddesinden dolayı el konulmaz.

39 4 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 39’a-4 itirazınızı kabul etmez ise 2.069,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 39/4 ceza yazılır mı?

39/4 sürücülere yazılır. Ancak şahsi fikrimi soracak olursanız, sürücü kadar araç sahibi de sorumludur. Ona da yazılması gerektiğini düşünüyorum.

39'a-4 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

39/4 2020 yılında 2.069,00 tl ödemediğiniz her ay 24,90 tl faiz işler. Örneğin 39/4 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 522,90 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 39’a-4 cezası 1494 tl yanlış okumadınız! Bindörtyüzdoksandört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

39'a 4 itiraz dilekçesi indir

39’a-4 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 39/4 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


39 4 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.5 13 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.5 13 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
44 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İhlaszhan
İhlaszhan
Yazıya Puanım :
     

Şikayet çi olmak istiyorum

ismail
ismail
Yazıya Puanım :
     

Benim TC min zamanı bitmeden ceza yazılmış

Kazim icten
Kazim icten
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, Oncelikle boyle bir platformdan yardimci oldugunuz icin tessekurlerimi iletiyorum. 2 gun once projemizde calisan bir arkadasimiz covid oldu, ben diger arkadasim covid olan arkadasa yakin oturuyoruz ve ikimizinde rahatsizligi mevcuttu ve butun bir santiyeyi riske atmamak adina hemen test yaptiralim dedik ama sorumlu oldugumuz isler, sunu da halledelim bunu da halledelim diye diye geciktik biraz, hastaneye tam kapanmadan 15 dakika once yetistik, test yaptirdik ve ciktik ama hastane ilerisinde cevirme vardi, trafik polisi bizi durdurdu ve tc sordu, tc numarami girdi ve sizin ehliyetiniz yok mu dedi, bende elbette mevcut verdim ama ben ehliyetimi dubai den aldim ve turkiye… Devamını Oku »

Özgür
Özgür
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
Alman Ehliyetimle 0,75 promil alkolle ehliyetime el konuldu.Buna itiraz edip para cezasıyla ehliyetimi geri alma şansım nedir bilgilendirirseniz sevinirim.Malesef hiçbir yerden bilgi alamadım.
Teşekkürler

Abdurrahman
Abdurrahman
Yazıya Puanım :
     

Kktc aldigim ehliyetimin 6 ay kullanim suresi gecmis, cevirmeye Girdim ehliyetsizlik cezasi aldim ham adima hemde plakaya Yazildi cezaya itiraz etme gibi bir sansim var mi bilgi verirseniz sevinirim tesekkurler

G G
G G
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, eşim AB ehliyetini değiştirmemişti. Polis K T K 36/3-A olarak 2698TL ceza yazmış ve aracı baglamış ve aynı miktarda cezayı da şirket aracına sanırım kesmiş. Yanlış kanun maddesine istinaden kesilen cezanın 39/4 e duzeltilmesi için itirazı ne şekilde, nereye yapmalıyız? Yardımınızı rica edeceğim

İldar
İldar
Yazıya Puanım :
     

Ben çevirmeye yakalandım ama benim yabancı ehliyetim var. Bana 36/3 A cezası yazdılar. Bana 39/4 yazması gerekmiyor mu?

hakan
hakan
Yazıya Puanım :
     

Selamlar, babam Servis Şöförü ve Geçen gün Ehliyetinin süresinin geçmesi sebebiyle Ceza yemiş ancak Ehliyetinin süresi dolmamış sadece arkada bulunan D1 araçları için verilen tarihin süresi geçmiş ne önerebilirsiniz hangi yolu izlemeliyim

Emre Berkol
Emre Berkol
Yazıya Puanım :
     

Merhaba İran uyruklu motor ehliyeti olan bir arkadaşım benim motorum ile çevirmeye girdi, kendisine ceza yazılmadı ancak bizim motora 36/3-a dan ceza kesildi. Yarın ilk iş ehliyetinin tercümesini yaptırıp cezanın 34/9 a çevrilmesini talep edeceğiz. Bunun için Sulh ceza mahkemesinde itiraz dilekçesi mi vermemeiz gerek.

Yunus D.
Yunus D.
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, Almanya’da yaşıyorum ve kırmızı ışıktan geçtiğimden dolayı ehliyetimi 1 aylığına vermem gerekiyor. Bu 1 aylık süre zarfında Almanya da araba kullanmam yasak. Türkiye ye tatile gideceğim. Türkiye de araba kullanabilir miyim? Bi çeviri esnasında, ceza yer miyim? Yersem nasıl bi ceza yerim? Türkiye de araba kullandığım tespit edilirse, Türkiye deki kurumlar bunu Almanya ya bildirilir mi ?

Mehmet Çakır
Mehmet Çakır
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben babamın arabasını kullanıyordum ehliyetim yabancı ehliyeti olduğu için ehliyetsizlikten ceza yazdılar Babama da arabayı bana verdiği için ceza yazdılar. Bu durumda itirazda nasıl bulunabiliriz yardımcı olabilir misiniz ?

ali ç
ali ç
Yazıya Puanım :
     

merhaba, 1200 km lik uzun yolda ufak bir kaza geçirip en yakın yerleşim yerine girdim. orada lastikçi aracımı tamir ettikten sonra aracı birlikte test edelim senin yolun daha uzun dedi. birlikte aracı test ederken çevirmeye girdik ve usta’nın ehliyetine daha önce el konulmuş ve hem ona hem bana ceza yazıldı. bu durumda ruhsat sahibi olarak bana yazılan ceza iptal edilemez mi? hiç tanımadığım insana yolda kaldığım için tamir edilen aracı test ettirmek zorundaydım ben.

Omer
Omer
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar fransada yeni ehliyet aldim, ehliyetim yapim asamadinda oldugu icin fransa bana 3 aylik gecici ehliyet verdi, bu kagitla turkiyede arac kullanabilirmiyim

Oğuzhan atasil
Oğuzhan atasil
Yazıya Puanım :
     

İyigünler nakliye işiyle uğraşıyoruz şöförümüz TIR’la bir hasarlı kazaya karıştı araçlarımız kaskoluydu ama şöförün ehliyet yenileme süresi 1 ay geçmiş kasko ödeme yi kabul etmedi basıl bir yol izlemek gerekir tesekkürler

Fatma
Fatma
Yazıya Puanım :
     

Iyi günler. Eşim bana ait arabayı kullanırken kaza yaptı, onun ehliyeti yabancı ehliyet. Bunun için cezası ne kadar oluyor

Onur
Onur
Yazıya Puanım :
     

Hocam merhabalar jandarma 39/4 ten ceza yazdı. 14 ay önce Türkiye’ye giriş yaptık. Ehliyetin geçerliliğini 2 yıl biliyorduk. Nasıl yol izleyebiliriz.

Ilker SARI
Ilker SARI
Yazıya Puanım :
     

Merhaba turkmen komsumuz kendi motorunun muayenesi bittigi icin emanet aldigi bize ait motorla cevirmeye girmis. Memur ehliyet tercumesi nisan 2019 tarihli oldugu icin ehliyetsizlikten kendisine 36/3-a maddesinden 2473 TL ve plakaya da haricen ayni olmak uzere cift ceza kesildi. Bu konuya nasil itiraz edebiliriz. Simdiden tesekkurler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu