Trafik Cezaları
Trend

39/4 Trafik Cezası Nedir? Yabancı Ehliyet Cezası

39/4 trafik cezası dış ülke ehliyetiyle belirlenen şartlar dışında araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle yabancı ehliyet cezası diyebiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 39’a 4 nedir, 39/4 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 39’a-4 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 39 4 nasıl ödenir? Ücretsiz 39/4 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 39/4 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

39 4 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 39/4 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 39’a 4 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

39/4 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile Yönetmelikte belirtilen süreye ve şartlara aykırı olarak araç kullanmak, yasaktır.

39/4 TRAFİK CEZA MADDESİ

39/4 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 39. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Elbette gurbetçi eşimiz, dostumuz akrabalarımız vardır.

Hep alıştık onları lüks, yabancı plakalı araçlarla görmeye. Ancak bilmedikleri bir nokta var arkadaşlar. Yabancı ülkelerden alınan sürücü belgesi ile ülkemizde hangi şartlarda araç kullanabilirler?

Yabancı ehliyet Türkiye de geçerli mi?

  • Yabancı ülkelerden ehliyet alan Türk vatandaşları ülkemize giriş yaptığı tarihten başlayarak bir yıl araç kullanabilir.
  • Ancak ilk altı aydan sonra noterden yeminli Türkçe tercüman alınması gerekmektedir.
  • Bir yılın sonunda Türk ehliyeti almak zorundadırlar.
  • Yabancı ülkelerden sürücü belgesi alan yabancı vatandaşlar sadece altı ay araç kullanabilir.
  • Yabancı vatandaşlar 6 ayın sonunda Türkiye sürücü belgesi almak zorundadır.
  • Ayrıca Türk vatandaşlarının trafik konvansiyonuna üye olan ülkelerden birinden ehliyet almış ise denk sayılır.

Peki 39 4 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

39’a 4 2019 yılında 407 lira iken yapılan 91 liralık zamla birlikte 39/4 2020 yılında 498 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
39/4498 TL373,5 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.

Haklısınız arkadaşlar! Dörtyüzdoksansekiz Lira ama erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 39’a 4 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 39 4 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

39/4 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 39’a 4 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 39 4 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

39'a-4 beyanla trafik cezası ödeme nedir
39’a-4 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 39’a 4 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 39’a 4 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 39 4 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

39’a 4 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

39 4 ceza maddesi ise 39/4 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 39’a 4 maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

39'a-4 kusur oranı
39’a-4 kusur oranı yüzde kaç

39 4 kusur oranı 39’a 4 sadece bir ihlal maddesidir. 39 4 yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

Çünkü kazanın meydana gelmesinde yabancı ehliyetin etkisi yoktur. Sürücü ihlalinden kaynaklı kusur dağılımı yapılır. Ancak ihlal varsa ceza kaçınılmazdır.

39/4 İtiraz Dilekçesi Örneği

39\4 itiraz dilekçesi talebinde bulunan bir çok kişi ben bilmiyordum böyle olduğunu diyor. Ancak kanunda bilmemek iptal gerekçesi sayılmıyor.

Nitekim halk arasında yanlış bilgiler mevcut. Sürücünün veya aracın yabancı plaka olması trafik polislerini engelleyen bir durum değil. Olmaması da gerekir!

  • Yabancı plakalı araca ceza yazılır mı?
  • Yazılır arkadaşlar bir çok örneği var.
  • Yabancı uyruklu veya yabancı ülke ehliyetine sahip kişilere ceza yazılır mı?
  • Türk polisi yakalar 🙂 her türlü yazar.

İşin esprisi bir yana sadece bilmiyordum. Türkiye de sürekli yaşamıyorum şeklinde savunmalar çözüm değil. Peki bu ceza iptal olmaz mı?

Olur! Hatta bizzat dilekçesini benim yazdığım, cezanın iptal edildiği yani kazandığımız bir örnekten bahsetmek istiyorum.

İstanbul da ikamet eden yabancı bir kişi aradı sınır kapısından ülkemize 3 ay önce girdiğine dair pasaportunda mühür ve kaşe olmasına rağmen 39/3 ceza maddesinden işlem gördüğünü söyledi. Peki madem kanun 6 ay diyor polis niye cezayı yazıyor? Sizinde aklınıza ilk gelen soru bu değil mi?

Sordum, görevliler nasıl böyle bir hata yaptı dediğim de ise pasaportum yanımda değildi, dedi. Hatta görevli trafik polisleri pasaportta dediğin gibi tarih yazıyorsa mahkemeye git itiraz et demişler sağolsunlar.

Bizde aynen dediklerini yaptık davaya kazandık ama her zaman böyle bir istisna olmayabiliyor.

39'a 4 trafik cezası itirazı
39 4 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 39’a-4 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 39’a-4 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

39’a 4 Sıkça Sorulan Sorular

39/4 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

39 4 trafik cezası sorgulama ve 39’a 4 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

39'a-4 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

39’a-4 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

39'a 4 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 39’a-4 maddesinden dolayı el konulmaz.

39 4 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 39’a-4 itirazınızı kabul etmez ise 498 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 39/4 ceza yazılır mı?

39/4 sürücülere yazılır. Ancak şahsi fikrimi soracak olursanız, sürücü kadar araç sahibi de sorumludur. Ona da yazılması gerektiğini düşünüyorum.

39'a-4 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

39/4 2020 yılında 498 tl ödemediğiniz her ay 24,90 tl faiz işler. Örneğin 39/4 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 522,90 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 39’a-4 cezası 1494 tl yanlış okumadınız! Bindörtyüzdoksandört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

39'a 4 itiraz dilekçesi indir

39’a-4 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 39/4 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


39 4 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 1 oy
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 1 oy
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
4 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ilker SARI
Ilker SARI
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba turkmen komsumuz kendi motorunun muayenesi bittigi icin emanet aldigi bize ait motorla cevirmeye girmis. Memur ehliyet tercumesi nisan 2019 tarihli oldugu icin ehliyetsizlikten kendisine 36/3-a maddesinden 2473 TL ve plakaya da haricen ayni olmak uzere cift ceza kesildi. Bu konuya nasil itiraz edebiliriz. Simdiden tesekkurler

Ilker SARI
Ilker SARI
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Merhaba, 39/4 den ceza yazilmasi gerekmezmiydi? Sonuçta kişinin elinde yabancı da olsa bir ehliyet ve tercumesi var.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu