Trafik Cezaları

36/3-c Trafik Cezası Nedir? İptal Edilen Ehliyet Cezası

36/3-c trafik cezası ehliyeti iptal edilmiş kişilerin araç kullanması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Diğer bir ifadeyle ehliyeti iptal edildiği halde araç kullananların cezası diyebiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 36/3c nedir, 36/3-c cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 36-3c trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 36 3c nasıl ödenir? Ücretsiz 36/3-c trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 36/3-c trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

36 3c itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 36/3-c maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 36/3c dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

36/3-c Nedir? Cezası Ne Kadar?

Sürücü belgesi iptal edildiği halde araç kullanmak, yasaktır.

36/3-c TRAFİK CEZA MADDESİ

36/3-c nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 36. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Ehliyetinin iptal edilmesi durumunda araç kullanmaya devam etmektir.

Örnek vermek gerekirse stajyer ehliyeti olan bir kişi, yönetmelikte belirtilen bir ihlal gerçekleşmesi durumunda ehliyeti iptal ediliyor. Bu durumda bu maddeden idari yaptırım olarak para cezası yazılmış oluyor.

Peki 36 3c cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

36/3c 2019 yılında 2018 lira iken yapılan 455 liralık zamla birlikte 36/3-c 2020 yılında 2473 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

36/3-c trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 2698 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
36/3-c3674.00 TL2755.50 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
36/3-c cezası ne kadar 2023

Ehliyeti iptal edildiği halde araç kullananların cezası ne kadar?

Yukarıda açıkladığım üzere, ehliyetsiz gibi ceza yazılmaktadır. Ayrıca %25 erken ödeme indirimi vardır bu miktara uygulanan.

Unutmadan söylemeliyim! 36/3c ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 36 3c cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2023

Güncel 2023 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

36/3-c İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 36/3c trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 36 3c beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

36-3c beyanla trafik cezası ödeme nedir
36-3c beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 36/3c maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 36/3c cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 36 3c ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

36/3c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

36 3c ceza maddesi ise 36/3-c kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

36-3c kusur oranı
36-3c kusur oranı yüzde kaç

36 3c kusur oranı 36/3c sadece bir ihlal maddesidir. 36 3c yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

Kusur kazanın sebebi olarak bilinir. Ancak ehliyetinin iptal olması kaza sebebi sayılmaz. Bundan dolayı kusur verilmez ancak ceza yazılır.

36/3-c İtiraz Dilekçesi Örneği

36 3c itiraz dilekçesi örneği isteyen arkadaşlara öncelikle bir soru sormak istiyorum. Siz bu cezaya neden itiraz ediyorsunuz?

  • Ehliyetin iptal edildi mi?
  • Evet
  • Araç kullanırken durduruldun mu?
  • Evet
  • 36-3c maddesinden işlem yapıldı mı?
  • Evet
  • Niye itiraz ediyorsun?
  • Ceza miktarı çok yüksek.

Arkadaşlar bu düşünceyle boş yere dava açmayın. Üstüne bir de yargılama giderlerini ödersiniz. Bu söylediğim durum haricinde farklı bir şekilde siz işlem yapıldıysa bana ulaşarak ne yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ancak böyle bir sebeple sakın ha itiraz etmeyin!

36/3c trafik cezası itirazı
36 3c trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 36-3c itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 36-3c ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

36/3c Sıkça Sorulan Sorular

36/3-c ceza maddesi nasıl sorgulanır?

36 3c trafik cezası sorgulama ve 36/3c tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

36-3c ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

36-3c ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

36 3c cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 36-3c itirazınızı kabul etmez ise 3674.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 36-3c ceza yazılır mı?

36 3c kullananlara ve kullandıranlara yazılır. Araç sahibi siz iseniz iki ayrı ceza yazılmaz.

36-3c Makbuzunu ödemezsem ne olur?

36/3-c 2020 yılında 3674.00 tl ödemediğiniz her ay 123,65 tl faiz işler. Örneğin 36-3c maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.596,65 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 36-3c cezası 7419 tl yanlış okumadınız! Yedibindörtyüzondokuz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

36/3c itiraz dilekçesi indir

36-3c itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 36-3c itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


36 3c trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 32 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 32 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
113 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Emirhan
Emirhan
11 ay önce
Yazıya Puanım :
     

S.a merhabalar benim ehliyetime geçici süre ile el konuldu ben ehliyetsiz bir şekilde kendi aracımla çevirmeye yakalandım bu cezayı hem plaka ya hemde şahsım üzerine yazdılar buna itiraz etme hakkım varmı

Ufuk
Ufuk
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam iyi günler. 1.23 promilden 4 ay önce ehliyetimi geri aldılar. Ehliyetimi almama 2 ay kalmışken çevirme noktasında durmadım kaçtım. Peşimden geleceklerini düşünmüyorken birden çıkageldiler durdurdular. 36/3c’den ceza yazdılar imzalattılar teslim ettiler. 2 gün sonra araç sahibinin e devletinden dur ihbarına uymamaktan aynı gün 417 lira daha ceza kestiklerini gördüm. Buna da ek olarak yine araç sahibi babamın e devletinden baktığım zaman yine bi 36/3c’den araç plakasına bi ceza yazıldığını gördüm. Bana imzalatıp teslim ettikleri ceza makbuzundaki numaradan farklı olarak aynı maddeden birde araç sahibine yazdıklarını gördüm. Buna itiraz edebilir miyim? İtiraz etmiş olsam herhangi bir hak iddaa edebilir miyim… Devamını Oku »

Murathan
Murathan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 36/3-C’den caza yedim. Ruhsat sahibi annem, acaba ceza anneme de kesiliyor mu?

Burhan
Burhan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Alkol yüzünden ehliyetine el konulmuş biri benim aracımı kullanırken yakalanmış. Ve banada 2698 tl ceza geldi. Aracı ben ablama verdim ama oğlu kullanmış bu cezayi ödeyecekmiyim ben. Saygılar

Burhan
Burhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Sağol

Nuri
Nuri
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba. Bana yardımcı olursanız cok sevinirim. 3 yil once alkollü arac kullanmaktan ehliyetime 6 ay el konuldu sonrasinda ikinci kez yakalandim. Ehliyetimi istediler verdim ama su an ehliyetime el konuldu sadece teslim etmedim dedim. Alkol icin test yapmak istediler kabul etmedim. Sonrasında hastaneye gidip kan testi yaptırdık. Bu esnada polislerle biraz tartistik. Sonuc olarak ehliyetime 5 yil el konuldu. Ehliyetimi aldiklari halde e-devlet te ehliyetimin teslim edilmediği görünüyor. Ayrica ayni anda hem alkolden hemde baska bir sebepten el konulabilir mi? E-devlet te. Ayrica Ceza iptal yaziyor. Cevaplarsanız çok sevinirim.

hasan coskun
hasan coskun
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba şirket aracımız yetkili personeldeydi hiç tanımadıgımız birine aracı vermiş bu arkadasta ehliyetsizlikten 36/3-c maddesinden ceza yemiş. ruhsat sahibi biz oldugumuz için bizede ceza yazılmıs aradan 3 ay geçmiş teblig gelmedi ama gib.govdan ceza görünüyor. bu arada şirketimizde çalışan kişinin araç zimmet sözleşmesi var. sözleşmede aracı başka birine kullandıramaz ibaresi ve trafik cezası yerse kendi ödemesi gerektigini içeren bir bölümde mevcut. konuyla ilgi yorum ve mümkünse itiraz dilekceside istiyorum

Durdu göl
Durdu göl
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ehliyetıme el koydular ceza 100 puanından 2 ikinci kez 4 ay sure doldu gidip almadım ehliyetsızlikten işlem yapıyorlar ama surucu belgeme yazılıyor ceza

En son 1 yıl önce tarafından Durdu göl düzenlendi
İsmail
İsmail
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben ehliyet sınavımı geçtim sadece direksiyon eğitimim kaldı ve aracımı ehliyetsiz kullandığım için ceza yedim bu ehliyet dosyamı iptal eder mi yada zarar verir mi bunlardan biri olursa itiraz etme hakkım var mıdır.

Osman
Osman
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben aday Surucu olarak alkol limitinin Üstüne çıktığım için hususi aracımla ceza yedim ve ehliyetimi kaptırdım yalnız e devlet üzerinden baktığım zaman ehliyet iptal türüne ceza iptal ve diğer iptal falan yazıyor ayrıca ehliyeti aldığım tarih ve ehliyetin geri verilme yani cezanın bitiş tarihide yazıyor bu durum ne demek oluyor normalde daimi iptal yazması gerekmiyormu

Ramazan
Ramazan
Yanıtla  Osman
1 yıl önce

Suanda benımde basımda aynı durum var ne sonuc aldın sen kardesım bendede ehlıyet iptal türü ceza iptal yazıyor ve surucu belgesıne aıt bı kısıt bulunmamaktadır yazıyor

Kubilay
Kubilay
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Öncelikle merhaba ayni gun icerisinde alkollu yakalanmadan dolayi iki kez yakalndim ilk yakalandigimda ehliyeti kaptirdim ilk olarak 4 saat sonra felan evimjn oldugu sokakta tekrar yakalandim eve giderken tekrar ceza aldim bu kabul olur mu ehliyehim 6 ay mi yoksa daha fazlami emiyette kalir. Ehliyehi almak icin hangi cezalari odemek gerekiyo.. tsk ederim..

Bestami
Bestami
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey dün itibariyle arkadaşım aracı almış yıkatmaya götürmüş ehliyetsiz olduğu için yolda çevirmeye takılmış .. ehliyetsiz ceza yazmışlar bunun neticesinde benim aracımada ceza geldi hem arkadaşım hem plakama ceza yazmışlar 2698 TL .. sorum şu plaka cezasını nasıl kaldırabiliriz bunun için bir örnek varsa elinizde yardımcı olur musunuz … bestami.sahin0@icloud.com

bihter vatansever
bihter vatansever
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba , ehliyetimin iptal edildiğini trafik kontrolü sırasında öğrendim. E devletimde ehliyetimin iptal edildiğine dair hiç bir bilgi yok. Nüfustan da tarafıma herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. bu yüzden hem bana hem de aracın sahibi anneme 36 3-c den Merkez Jandarma tarafından ceza kesildi. Nasıl iptal edebilirim? Kime dava açacağım? bana da yardımcı olabilir misiniz ?

Kerem
Kerem
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Selamün aleyküm abi ben 2016 yılında 188/3 maddeden ceza aldım şu an izinli olarak serbest bırakıldım ancak ehliyetim iptal edilmiş çalışamıyorum iş olduğu halde ehliyetimi nasıl geri alma şansım olur. teşekkürler.

Büşra
Büşra
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Aracımız dün gece çalındı ve bugün aracımızı geri alabildik.çalan şahıslara ceza yazıldı,bir suçumuz olmadığı halde bize de yazıldı biz bu cezayı nasıl iptal ettirebiliriz?

Yuksel kiliclioglu
Yuksel kiliclioglu
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Benim ehliyetim iptal edilmisti 05.05.2015 dava actim kazandim benim o kazandigim belgeyi nerden bir ornegini almam lazim nereye basvurcam yardimci olursaniz sevinirim

Ali kılıç
Ali kılıç
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Abi kolay gelsin. Bnm ehliyetım hiç olmada ama son 6ay içinde en az aynı arac ile 10 defa ehlıyrtsız arac kullnma cezası yazıldı .

Benım asmım yanı dusmanım. Coktur benıde ehlıyetım tarafından ihbar ile 10 kez ceza yazıldı ne yapmalıyım sizce ne olacak bu cezalar bu cezalar yuzundende aıle içi duzenim tamamen bozuldu bu cezalara nsl itiraz edebılırım yardmcı olabılme imkanınız varmı bana aceba.
Ali kılıç

Ahmet
Ahmet
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

36/3-c ile alkollü araç kullanmaktan ceza yazdılar itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

Ahmet
Ahmet
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Stajyer Ehliyetimi alkolden aldırdım bu süreç içinde ehliyetsiz şekilde alkollü yakalandım ehliyet ala bilme sürem uzar mı

Ceren
Ceren
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, ben sürücü adayıyım. 2 gün önce bi arkadaşımla onun arabasıyla sınav parkurunda sürüş yaparken ceza yedik. 36-3c oluyor sanırım. Haftasonu sınavım olduğunu ve sadece yokuş- kalkış gösterdiğini aracı sürmediğimizi söyledik ama yine de hem ben hemde o aracın sahibi olduğu için ceza yedik. Sizce itiraz etsek ceza iptal edilir mi?

Zakir
Zakir
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Sayın Ahmet bey 2015 yılında ehliyetim kayboldu veya çalındı kısa bir süre sonra yenisi için baş vurduğumda ele geçiren kişinin ehliyetimi kullanmış olduğunu ve ehliyetimin 100 ceza puanı dolması nedeni ile iki ay el konulduğunu öğrendim bu süre sonunda ehliyetimi trafik şubeden geri almak için başvurduğumda belgedeki fotoğraf ile de oynanmış olduğunu ve kullanan kişinin fotoğrafının olduğu gerekçesi ehliyetim teslim edilmedi mahkeme açtım fakat mahkeme sagsı bulamamış ve dosya faili mechul dosyalara girmiş şimdi bu dönemde iki defa ehliyetsiz araç kullanma cezası yazıldı bu cezaların iptali söz konusu olurum tesekkür ler…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu