Trafik Cezaları
Trend

31/1-a Trafik Cezası Nedir? Araçta Olması Gereken Cezaları

31/1-a trafik cezası araç cinsine bulundurulması zorunlu gereçleri bulundurmamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 31/1a nedir, 31/1-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 31-1a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 31 1a nasıl ödenir? Ücretsiz 31/1-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 31/1-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

31 1a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 31/1-a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 31/1a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

31/1-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Özelliklerine ve cinslerine göre, Yönetmelikte nitelik ve nicelikleri belirtilen gereçleri, araçlarda bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak,

31/1-a TRAFİK CEZA MADDESİ

31/1-a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 31. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Araçlarda bulunması gerekenler diye biliriz. Peki nedir araçta bulunması gereken zorunlu araç ve gereçler? Sizler için bir liste hazırladım.

Araçlarda bulunması gereken araç gereçler listesi:

 • Yangın söndürme tüpü
 • Reflektör
 • Bijon anahtarı
 • Dış ışık donanımları için yedek ampul
 • Pense
 • Tornavida
 • Seyyar lamba
 • El feneri
 • Kar zinciri
 • Çekme Halatı
 • Stepne veya stepne görevi görebilecek alternatif sistem)
 • İç lamba (Yolcu taşımacılığı yapılan araçlarda)
 • Taksimetre (Ticari amaçla yolcu taşımacılıklarında)
 • Takograf (Ticari amaçla yük taşımacılıklarında)
 • Hız sınırlayıcı (Çekici, tır ve otobüslerde)
 • Ayırıcı işaretler (taksi, dolmuş, okul taşıtlarında)
 • Geri yansıtıcılı şerit (romörk, yarı römorklarda)
 • Flaşörlü yanıp sönen sarı lamba (traktörlerde)

Bir çoğumuzun aracında bu malzemelerin bir çoğu eksik. Ancak zorunlu olduğunu bilmemizde fayda var.

Peki 31 1a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

31/1a 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 31/1-a 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 10 ehliyet ceza puanı vardır.

31/1-a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
31/1-a690,00 TL517,50 TL10 ehliyet ceza puanı vardır.
31/1-a cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 31/1a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 31 1a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

31/1-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 31/1a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 31 1a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

31-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir
31-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 31/1a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 31/1a cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 31 1a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

31/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

31 1a ceza maddesi ise 31/1-a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

31-1a kusur oranı
31-1a kusur oranı yüzde kaç

31/1a kusur oranı sayılmaz. Yani siz bir kazaya karıştığınızı düşünün ve görevli size 31/1a kusur maddesini ihlal ettiğinizi belirtemez! Yani aracınızda yangın tüpü olsaydı bu kaza olmayacak mıydı? Özetle 31/1a kusur maddesi değil ihlal maddesidir.

31/1-a İtiraz Dilekçesi Örneği

31 1a itiraz işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Aracınızda zorunlu araç veya gereç eksikse itiraz etmenizin pek bir hükmü yoktur. Eğer eksiğiniz yoksa ve ceza yazılıyorsa bunu kanıtlamanız çok zordur. En iyi ihtimalle bir kişinin video çekmesiyle kanıtlayabilirsiniz bu duruma da görevliler izin vermeyebilir.

Böyle bir sebeple plakanıza ceza yazılması zor bir sebep ancak yazıldıysa. 31/1-a trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 31/1a cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

31/1a trafik cezası itirazı
31 1a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 31-1a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 31-1a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

31/1a Sıkça Sorulan Sorular

31/1-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

31 1a trafik cezası sorgulama ve 31/1a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

31-1a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

31-1a ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

31/1a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 31-1a maddesinden dolayı el konulmaz.

31 1a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 31-1a itirazınızı kabul etmez ise 690,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 31-1a ceza yazılır mı?

31 1a sürücülere yazılır. Yola çıkmadan önce araçtaki eksiklikleri kontrol etmek zorunda. Ancak bende dahil olmak üzere sanırsam kimse kullandığı aracı bu şartlar altında kontrol etmiyordur 🙂

31-1a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

31/1-a 2020 yılında 690,00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 31/1-a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 31-1a cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

31/1a itiraz dilekçesi indir

31-1a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 31-1a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


31 1a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
12 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Enes İlhan
Enes İlhan
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar bende cam filmi mağdurlarından in dilekçe örneği yollarsaniz sevinirim.

ökkeş çay
ökkeş çay
Yazıya Puanım :
     

merhaba itiraz dilekçesi örneğini mail atmanızı rica ederim

Emrullah Dur
Emrullah Dur
Yazıya Puanım :
     

Ön cam filminden (0.5 numara ve gerçekten sağlık sorunu nedeniyle taktırmıştım kendim de doktorum) ceza yedim, migren ve fotosensitivite (ışığa hassasiyet) nedeniyle sağlık raporum olduğunu belirttim fakat rapor yanımda yoktu yine de ceza yazıldı ve raporla birlikte mahkemeye itiraz etmem gerektiği söylendi. Bundan sonraki süreçte raporu yanımda bulundurursam bir faydası olur mu yoksa filmi sökmek mi gerekir.

Burak
Burak
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 3 gün ön cam filmlerinden 314 TL ceza yedim. Fakat bu filmlerle tüvtürkten muayneden hafif kusurlu olarak geçtim. Yasaksa, trafiği tehlikeye atıyorsa muayneden geçirmesinler kardeşim. Ordan geçiriyolar, ilerde ceza kesiyolar. Bazı yandaşları için kurulmuş bir düzen. Ön filmin tüvtürkten geçirilmemesi, yasaklanması için nereye müracat edebilirim.
Ben şimdi aracımın trafikten men edilmesini kaldırmak için ön filmi söktüm. Arkada ve yanlarda halen filmler var. Men’i kaldırmaya gittiğimde kontrol edecekler mi ?

Aydın
Aydın
Yazıya Puanım :
     

Merhaba çalışmış olduğum aracın takograf kağıdı bittiğinden 31/1-b den ceza yedim. Bununla ilgili itiraz dilekçesi örneğine ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

ömer faruk
ömer faruk
Yazıya Puanım :
     

merhabalar hatlı minibüs 30 1 B cam filminden ceza yedi camların fabrika çıkışlı R43 kodlu olmasına rağmen ceza kesildi . dilekçe örneğine ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu