Trafik Cezaları

21/1 Trafik Cezası Nedir? Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası

21/1 trafik cezası tescil plakasız ve ruhsatısz araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 21’e 1 nedir, 21/1 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 21-1 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 21 1 nasıl ödenir? Ücretsiz 21/1 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 21/1 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

21 1 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 21/1 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 21’e 1 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

21/1 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Tescil edilen araçları tescil belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkarmak

21/1 TRAFİK CEZA MADDESİ

21/1 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 21. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Kısacası araç plakasını takmamak olarak bilinir. Kısaca ruhsatsız araç kullanma ceza maddesi denir.

Hemen bir örnek vermek isterim. Yeni bir araba almak için notere gittiniz eski plakası üzerinden işlemleri yaptınız ve aracın yeni plakasını bastırabilmeniz için noter size bir evrak verir. Sizde aracın plakası henüz basılı olmadığı için aracı plakasız olarak kullanmanız durumunda 21/1 maddesi gereğince ceza yazılır.

Özellikle bu anlattığım süreçler sıklıkla yaşanıyor. Ben aracı yeni aldım plakamı çıkartmaya gidiyordum yolda durdurdular. Hak veriyorum size ancak mevzuat diyor ki plakayı hazır hale getireceksin sonra aracını trafiğe çıkartacaksın. Peki nasıl yapılacak bu işlem?

Aracınızı mümkünse otoparka bırakın! Şoförler odasına gidip yeni plakanızı çıkartın aracınızın yeni plakalarını takın tek yapmanız gereken bu.

Peki 21 1 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

21’e 1 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 21/1 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. 10 ehliyet ceza puanı vardır.

21/1 trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
21/16.439,00 TL4.829,25 TL10 ehliyet ceza puanı vardır.
21/1 cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 21’e 1 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 21 1 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

21/1 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 21’e 1 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 21 1 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

21-1 beyanla trafik cezası ödeme nedir
21-1 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 21’e 1 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 21’e 1 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 21 1 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

21’e 1 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

21 1 ceza maddesi ise 21/1 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 21’e 1 maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

21-1 kusur oranı
21-1 kusur oranı yüzde kaç

21 1 kusur oranı 21/1 sadece bir ihlal maddesidir. 21 1 yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

21/1 İtiraz Dilekçesi Örneği

21 1 itiraz etmenizin pek bir anlamı olmayacaktır. Aracınız da ya plaka takılıdır ya da değildir. Yani plaka takılı değilse dava açıp ne diyeceksiniz ki?

Ancak 21/1 trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 21’e 1 cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

21'e 1 trafik cezası itirazı
21 1 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 21-1 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 21-1 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

21’e 1 Sıkça Sorulan Sorular

21/1 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

21 1 trafik cezası sorgulama ve 21/1 e göre tebligat tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

21-1 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

21-1 ceza maddesinden dolayı Eksiklikleri giderilinceye kadar trafikten men edilir. Yani yeni plakalar araca takılıncaya kadar arabanız otoparka alınır.

21'e 1 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 21-1 maddesinden dolayı el konulmaz.

21 1 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 21-1 itirazınızı kabul etmez ise 6.439,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 21-1 ceza yazılır mı?

21 1 sürücülere yazılır. Çünkü araç sürücüsü olarak bu halde trafiğe çıkmamız gerekir araç sahibinin sorumluluğunda olan bir durum değildir.

21-1 ihlalini ödemezsem ne olur?

21/1 2020 yılında 6.439,00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 21-1 cezası 36439,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

21'e 1 itiraz dilekçesi indir

21-1 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 21-1 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


21 1 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 5 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 5 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
24 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Hüseyin Naci Altundaş
Hüseyin Naci Altundaş
Yazıya Puanım :
     

herkese faydalı olacak bilgiler verdiğiniz için çok teşekkürler

Mesut
Mesut
Yazıya Puanım :
     

Aracimi tamirciden cekici ile aldim ve gun icinde muayneye gitmek icin yola ciktik ancak cekiciye gelen bi telefonla sahsin cenazesi oldugunu ogrenince adam aracimi indirerek cekip gitti bende 300 metre assagidaki bakkaldan su almak icin gittim ancak geri dondugumde aracum yerinde degildu ve sahsima 1300 civarinda ceza yazilmis iptali icin ne yapabilirim

Yılmaz Güney
Yılmaz Güney
Yazıya Puanım :
     

Benim motor çekme belgeli idi bunu bağladılar bunu çıkarmak için ne yapmam lazım nasıl bir yol izlemem lazım ücret ne kadar ???

hasan kılıç
hasan kılıç
Yazıya Puanım :
     

24.04.21 tarihin sigortasi kesilmis cekme belgeli aracim ile muayneye giderken 21/1 maddesinden1339 tl ceza yedim ve 1 saat icinde muaynesi yapildi buna itiraz edilebilirmi

gokhan
gokhan
Yazıya Puanım :
     

çekme belgeli arac kullanirken yakalandim arac 5 defa otoparka cekildi ruhsatda, plaka yazdi için galiba ondan bana ceza yazmislar aracima 21.à diye vergisini vermedim bi araca trafikten meen arac ama aracin ustunde 10.bin ceza gozukuyor bunu naasil dusurebilirim

gokhan
gokhan
Yazıya Puanım :
     

aynı şekilde ceza yedim vergisini odemedim bi aracın plakasi bile olmayan araca ceza yaziyolar vergi almıyorlar sacmalik üstelik madem ceza yazıyorlar trafige ciksin bu cezaları nasıl dusururum yardımcı oolurmusunuz

Aydın öztürk
Aydın öztürk
Yazıya Puanım :
     

Efendim dün başımdan bi olay geçti aile içi şiddet vardı polisi aradık geldi ben alkol almıştım ama olayla hiç bir alakam yok şikayat ve benzeri şey polis abimiz bana araban varmı hastahaneye gelebilirmisin dedi o an alkollu olduğumu unutarak gelebilirim dedim ve geldim hastahanese bana alkol testi yaptılar ehliyetimi aldılar ama ben çevirmede vea yol kontrolunde yakalanmadım itiraz hakkım varmıdır efendim

Serkan hasta
Serkan hasta
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bende kaza yaptım hastanedeyken polis elektrikli bisikletime ceza yazmış 21/1 den ama ben sıfır bisiklet olarak aldım ehliyet plaka istemiyor diye 249 kW uygunluk belgesi var ne yapılabilirim hakkım var ise itiraz edecem teşekkürler

osman özmen
osman özmen
Yazıya Puanım :
     

muayenen tamamdı plakalaırda aldım ama yoda bana mobese görmüş polis cevirdi 1228tl para cazası yazdı 21/1 madde uygulamış

Selim
Selim

Harêkêt halindê durdurdular vê sorgulamada cekme belgeli aracı kullanmadan 1228 ceza yazdılar vê parka cektiler

Selim tunahan kaplan
Selim tunahan kaplan

Dükkanın önündeki araca yazıldı bu ceza yola çıkmamıştı ve hareket halinde değildi sanayide gerçekleşti olay

Ökkeş
Ökkeş

Arkadasım sarjı bisikletle geldi ve biraz dolastık bn kullanıyodum arkadaşımda arkamda oturuyordu rampa aşagı inerken fren tutmadı yol bitti ve şarpıp durabildik ve bende hafif yaralanmalar mevcut arkadasta birşey yok ve bana polis ekipleri 1228 tl ceza yazmıslar plaka yok diye sarjlı bisiklette plaka yok zaten belli bi watt üstüne plaka isteniyor bunu nasıl itiraz edebiliriz aracın faturasını bulamadık

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu