Trafik Cezaları
Trend

23/5-b Trafik Cezası Nedir? Sahte Plaka Cezası

23/5-b trafik cezası sahte plaka takma cezası, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Her ne kadar sahte plaka cezası olarak bilinse de 23/5-b kanunu ikiz plaka cezası olarak da kabul ediliyor.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 23/5b nedir, 23/5-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 23-5b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 23 5b nasıl ödenir? Ücretsiz 23/5-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 23/5-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

23 5b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 23/5-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 23/5b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

23/5-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Araca sahte plaka takmak veya kullanmak

23/5-b TRAFİK CEZA MADDESİ

23/5-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 23. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani sahte plaka ceza maddesi olarak tanımlanır.

Kullanmış olduğunuz ve sahibi olduğunuz araca sahte plaka takmak karayolları trafik kanuna istinaden uygulanacak idari trafik para cezasının yanı sıra sahtecilikten adli olarak işlemde yapılır.

Peki 23 5b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

23/5b 2019 yılında 5000 lira iken yapılan 1129 liralık zamla birlikte 23/5-b 2020 yılında 6129 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

23/5-b trafik cezası 2021 yılında %9.11 zamlanarak 6687 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
23/5-b32.170,00 TL24.127,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
23/5-b ikiz plaka cezası 2024

Haklısınız arkadaşlar az değil! Altıbinyüzyirmidokuz Lira ama erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 23/5b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 23 5b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

23/5-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 23/5b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 23 5b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

23-5b beyanla trafik cezası ödeme nedir
23-5b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 23/5b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 23/5b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 23 5b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

23/5b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

23 5b ceza maddesi ise 23/5-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

23-5b kusur oranı
23-5b kusur oranı yüzde kaç

23 5b kusur oranı 23/5b sadece bir ihlal maddesidir. 23 5b yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

23/5-b İtiraz Dilekçesi Örneği

23 5b itiraz işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Sahte plaka takmak veya kullanmak açık ve net suçtur. Ancak sizin gerçek plakanızı başka kişi veya kişiler tarafında kopyalandığını ve asıl gerçek plakanın sizin aracınıza ait olduğunu kanıtlamanız gerekir. Peki nasıl kanıtlayacağız?

Aracınızın tescil belgesinde (ruhsatta) motor numarası ve şase numarası yazmaktadır. Aracınızın üzerindeki motor ve şase numarasının yazılı olduğu yerlerin fotoğrafını çekin. Ayrıca aracınızın videosunu çekin plakanız görülecek şekilde. Video kaydını durdurmadan ruhsatta yazan şase numarasına yakınlaştırıp okunaklı olarak görüntüsünü alın ve aracınızın şase numarasını çekin aynı olduğunun kanıtlamış olacaksınız.

23/5b trafik cezası itirazı
23 5b trafik cezası itiraz dilekçesi

Ben bunların hiç biriyle uğraşmam yine de ben ücretsiz 23-5b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 23-5b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

23/5b Sıkça Sorulan Sorular

23/5-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

23 5b trafik cezası sorgulama ve 23/5b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

23-5b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

23-5b ceza maddesinden dolayı Araç tescil edilinceye veya tescil plakası takılıncaya kadar trafikten men edilir.

23/5b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 23-5b maddesinden dolayı el konulmaz.

23 5b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 23-5b itirazınızı kabul etmez ise 32.170,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 23-5b ceza yazılır mı?

23 5b takana veya kullananlara yazılır. Genelde takan kişi tespit edilemez ve sürücüye yazılır.

23-5b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

23/5-b 2020 yılında 32.170,00 tl ödemediğiniz her ay 306,45 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 6.435,45 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 23-5b cezası 18387 tl yanlış okumadınız! Onsekizbinüçyüzseksenyedi Lira ödemek zorunda kalırsınız.

23/5b itiraz dilekçesi indir

23-5b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 23-5b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


23 5b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
20 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ömer Çağlan
Ömer Çağlan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Yeni bi araç aldıktan sonra devir esnasında noterde plakamı değiştirmek istediğimi söyledim. Noter eski plakaları almadı. Bende eski plakalar üzerindeyken yeni plakaları bastırdım fakat eskileri sökemediğim için değiştirmedim. İkamet ettiğim il dışından aldığım için, ikamet ettiğim yere varınca sanayide değiştirtirim diye düşündüm. Trafik durdurursa, yeni plakaları gösterip değiştiremediğim için takmadığımı söylerim diye düşündüm. Ama sahte plaka ve suç olduğunu kesinlikle bilmiyordum. Yolda benzinlikte yakıt almaya durduğumda ekipler geldi ve suç olduğunu söyleyerek hem dava açılacağını söylediler, hemde 23/5-b maddesi uyarınca 9.107 TL ceza yazdılar. İtiraz edebilirsiniz dediler. Artniyetinizin olmadığınızı görüyoruz ama kameralardan kayıt altına alındığınız için dosya savcılığa intikal… Devamını Oku »

Ahmet Emin
Ahmet Emin
Yazıya Puanım :
     

İyi gunler sahte plaka bastırdım app olarak motorsikletime taktım ve yakalandım bunun sonucu Ne olur teşekkürler kolay gelsin

Mert Koşar
Mert Koşar
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,

Tarafıma 23/5-b ve 21/1 maddlerinden ceza uygulandı. Bunlara itiraz nedenim şu şekildedir: Kullandığım araçta sahibinden satın almadan önceki plakası takılı idi, ve bu plaka birisinin üzerine kayıtlı değildir. Yani aracın eski tescilli plakasıdır bu sahte plaka olarak sayılmamalıdır.
Bu cezaya itiraz etmek istiyorum.

Örnek dilekçe gönderebilir misiniz rica etsem?
Teşekkürler

Melih
Melih
Yazıya Puanım :
     

Merhaba iyi günler ahmet bey.
Adıma kesilen 23/5-b trafik cezasına itiraz etmek istiyorum. Şöyle ki aracımda app plaka bastırmıştım o gün ve aynı gün trafiğe çıkarken hiç fark etmemişim son rakamları farklı basılmış ve adıma bu ceza tutanağı düzenlendi bunun için bi itiraz dilekçeniz varsa eğer mail adresime atabilir misiniz.
Teşekkür ederim.

Onur das
Onur das
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ben 18 yaşından küçüğüm ve trafikten men bı motor aldım motoru aldigimda üstünde eski plakası vardı ve polise yakalandım ehliyetimde yoktu 8602 TL ceza yazdılar ve ödedim bide şimdi mahkeme kağıdı gönderdiler bana sizce bisey olurmu

Hasan
Hasan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba kolay gelsin adımıza kayıtlı servis araçlarından birisi pert olduğu için onun plakasını diğer araca taktım. Polis çevirmesin de ikiz plaka olduğu için ceza yazdılar. Bununla ilgili adli ceza ne olur. Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkür ederim

Abbas baran
Abbas baran
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey benimde plakadam cezam var ama nasil bir yola baş vurmam gerkiyor

Murat güler
Murat güler
Yazıya Puanım :
     

Slm iyigünler ahmet bey ben araca sahte plaka takmadım araca ait eski plakasiydi polisler sahte plaka diyerek işlem yaptılar aracı ceza yediğin gün satın aldım çekme belgeli olarak toplamda 8026 lira ceza yazıldı nasıl bir yol izleye biliriz

tansu
tansu

23-5b itiraz dilekçesi talebi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu