Trafik Cezaları

23/5-a Trafik Cezası Nedir? Başka Arabanın Plakasını Takma Cezası

23/5-a trafik cezası başka aracın plakasını kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 23/5a nedir, 23/5-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 23-5a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 23 5a nasıl ödenir? Ücretsiz 23/5-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 23/5-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

23 5a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 23/5-a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 23/5a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

23/5-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Başka bir araca tescilli plakayı takmak veya kullanmak

23/5-a TRAFİK CEZA MADDESİ

23/5-a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 23. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani başka araca ait plaka kullanmak şeklinde özetleyebiliriz.

Belki hatırlarsınız bir ara yazılı ve görsel basında sık sık gündeme geliyordu plaka hırsızlığı.

Özellikle bir dönem terör olaylarında çalıntı araçların veya aynı marka model ve renkteki araçların plakaları kullanılarak haince girişimlerde bulundu bu yöntemle.

Emniyet bu yönde güzel bir uygulamaya imza attığı söylemeliyim. İkiz plaka durumlarında araçlar durularak gerekli bilgilendirme yapılıp ilgili tutanak doldurulup derhal yeni plaka müracaatı yapılması yönünde çalışma yapmıştı.

Peki 23 5a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

23/5a 2019 yılında 5000 lira iken yapılan 1129 liralık zamla birlikte 23/5-a 2020 yılında 6129 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

23/5-a trafik cezası 2021 yılında %9,2 zamlanarak 6687 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
23/5-a32.170,00 TL24.127,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
23/5-a cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 23/5a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 23 5a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

23/5-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 23/5a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 23 5a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

23-5a beyanla trafik cezası ödeme nedir
23-5a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 23/5a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 23/5a cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 23 5a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

23/5a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

23 5a ceza maddesi ise 23/5-a kusur oranı nedir? şeklinde düşünebilirsiniz.

23-5a kusur oranı
23-5a kusur oranı yüzde kaç

23 5a kusur oranı 23/5a sadece bir ihlal maddesidir. 23 5a yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

23/5-a İtiraz Dilekçesi Örneği

23 5a itiraz işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Diyelim görevliler sizi durdurdu ve ikiz plaka yani bu plaka başka bir araçta görüldü dedi ve size ceza yazmaya başladı. O an ilk etapta belki derdinizi anlatamaya bilirsiniz. Yapmanız gereken bir tek şey var.

Ruhsatınız da yazan şase numarası ve motor numarası ile aracınızın şase numarası ve motor numarasının karşılaştırılmasını isteyin. Velev ki cezaya engel olamadınız. 23-5-a itiraz dilekçenizde ki hakkınızı savunacağız ve kendi haklılığınızı gösterecek tek kanıt budur.

Ancak 23/5-a trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 23/5a cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

23/5a trafik cezası itirazı
23 5a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 23-5a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 23-5a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

23/5a Sıkça Sorulan Sorular

23/5-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

23 5a trafik cezası sorgulama ve 23/5a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

23-5a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

23-5a ceza maddesinden dolayı Araç tescil edilinceye veya tescil plakası takılıncaya kadar trafikten men edilir.

23/5a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 23-5a maddesinden dolayı el konulmaz.

23 5a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 23-5a itirazınızı kabul etmez ise 32.170,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 23/5a ceza yazılır mı?

23 5a takana veya kullananlara yazılır. Araç sahibi de sürücü de sorumludur.

23-5a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

23/5-a 2020 yılında 32.170,00 tl ödemediğiniz her ay 306,45 tl faiz işler. Örneğin 23/5a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 6.435,45 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 23-5a cezası 18387 tl yanlış okumadınız! Onsekizbinüçyüzseksenyedi Lira ödemek zorunda kalırsınız.

23/5a itiraz dilekçesi indir

23-5a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 23-5a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


23 5a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 9 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 9 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
30 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
göktürk
göktürk
Yazıya Puanım :
     

merhabalar 23/5_a itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

Serkan
Serkan
Yazıya Puanım :
     

23-5-a ceza yedim tır şoförüyüm ceza bana yazıldı bunu ben mi ödemek zorundayım ödemezsem ne olur şirkete bir yaptırımı var mı
Ben ödemezsem şirket ödemek zorundamı

Batuhan
Batuhan
Yazıya Puanım :
     

23/5-a Örnek itiraz dilekçesi yazarmısınız

En son 2 yıl önce tarafından Batuhan düzenlendi
özhan kılıç
özhan kılıç
Yazıya Puanım :
     

23/5-a Merhaba itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

burak kar
burak kar
Yazıya Puanım :
     

23/5-a trafik cezası itiraz dilekçesi gönderir misiniz?

Vedat
Vedat
Yazıya Puanım :
     

Dilekçeye ihtiyacım var

Habib önal
Habib önal
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ben 2ay önce konyadan Bi araç aldım paranın Bi miktarını ödedim Bi miktarını da satış tan sonra diye anlaştık aldım aracı arac a 1ay kadar bindim aracın plakası farklı Bi arac a çıktı arac İn asıl geçmiş i hurda araçmış beni kandırdılar ve adamlar kayıp aracıda bagladılar 21/5 23/5a ceza maddesi uyguladılar ve bana zorla imza attırdılar ve Bi de asayiş beni aldı karakolda ifadem alındi ne gibi Bi sonuç cıkar kamu da dava açacak mış bana itiraz dilekçesi istiyorum sizden

Kaan Ermetov
Kaan Ermetov
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Motoru yeni almıştım. Ama plaka yeri kırık olduğu için eski plaka duruyordu üzerinde ama yanımda yeni vardı. Durumu anlatmama rağmen hiç bir şey olmaz diye 23/5-a dan ceza yazmışlar ne yapılabilir?

Kadir
Kadir
Yazıya Puanım :
     

Bir ŞirketdeTır şoförüyüm çalıştığım tırın dorse plakası başka dorseye kayıtlı çıktı. 6129 lira ceza yazıldı ifadem alındı. Bana mahkemede bir ceza çıkarmı saygılar

Bedat
Bedat
Yazıya Puanım :
     

Motosikletimle bursada izmire giderken plakam düşmüş konakladığımız petrolde pşakanın düştüğünü görüp polisi arayıp durumu izah ettim ve problem olmayacağını o şekilde gidebileceğimi söylediler ve bursa dönüşünde izmir polisi tarafından durdurulup 23/4 den ve 51/2A dan işlem yaptılar ne yapabilirim itiraz etsemmi

celal aslan
celal aslan
Yazıya Puanım :
     

şoför olarak çalşana ceza varmı

Mehmet
Mehmet

Hani ilk mahkemem olacagi icin tedirginim acikcasi ondan sordum bidaha bisey sorcam ama mahkemede gene para cezasi cikarmi acaba trafik cezasindan haric sorum bunlardir cevapladiginiz icin cok teşekkür ederim sağolun

Mehmet
Mehmet

Ahmet bey bende bir itiraz dikekcesi ornegi istiyorum ama bide bisey daha sorcam mahkemede ne gibi sonuc cikar hapse girme durumu falan olurmu acaba o yonde tedirginim

MERT
MERT

23/5-a trafik cezasına itiraz etmek istiyorum. Mail yollayabilir misiniz?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu