0 oy
Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi
Ahmey bey merhaba. 04.11.2020 tarihinde karantina süremiz bitti ayın 5.inde ben göreve başladım ve 16 yaşındaki kızımda dersaneye başladı. Dershane çıkışı polis kızımı durdurup sorgu yaptığında karantinada gözüktüğü için idari ceza tespit tutanağı düzenledi. Kızım da ceza yiyeceği için ve ilk defa polis tarafından durdurulduğu için çok korkmuş. Bende onların yanına giderken bulundukları sokak tek yöndü ve ben o sokağa girdigimde onlar biraz geride kalmıştı. Bende ters yönden gitmek istemedim ve devam edip ilerden tekrar bu sokağın başına gitmek istedim. Akşam vakti olduğu için sağa dönüş yasak levhasını görmedim. Ters yöne girdiğimi fark edince hemen çıktım ilk sokağa girdim.10 metre kadar gittim ters yönde. Ben ters yönde gitmek istesem polislerin bulunduğu yere tersten giderdim. Kendim de polis memuruyum. Ben kızım çok korktuğu için bir an önce yanına gitmek istediğim için istemeyerek kısa bir mesafe ters yöne girdim. Cezayı iptal ettirme şansımız olabilir mi. Teşekür ederim.

5 Cevaplar

0 oy
(71.9k puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Haklı telaşınızı anlayabiliyorum ancak itiraz etmeniz durumunda sulh ceza hakimliği iki yönden inceleme yapar. Birincisi usul, ikincisi esas. Esas yönünden böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlarsanız ceza iptal olur ama siz isteyerek veya istemeyerek böyle bir ihlal yapmışsınız. Usul yönüne gelecek olursak tutanağın yani ceza makbuzunun hatalı olması gerekir kısacası tutanak hatalı tanzim edilmişse usul yönünden iptal gerekçesi çıkar. İtiraz edip etmeme konusunda karar sizin.

Detaylı bilgi için: 46/2-h Trafik Cezası yazımı okumanızı tavsiye ederim.

tarafından

Merhaba Ahmet bey size sormak istediğim;

Ters yönde seyretme sonucunda herhangi bir bir trafik kazası olmadıysa yine de hakkımda 46/2-h maddesinden işlem yapılabilir mi? Yazılarınızdan anladığım kadarıyla ters yönde gitme bir kaza ile sonuçlanırsa bu madde geçerli oluyor doğru mudur?

Saygılar

Serdar Çeki

(71.9k puan) tarafından
Trafik cezaları, kaza olmasa dahi yazılabilir.
tarafından
Kanal boyu diye biyer var dönüşü oradan yaptım bilmiyordum trafiği aksatıcak tehlikeye sokacak bir yer değil 1340 TL ceza gelmiş napabilirim lütfen yardımcı olun e devlete düşmüş
(71.9k puan) tarafından
Bilmemek ne yazık ki sorumluluğu ortadan kaldırmıyor. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Ancak sizin belirttiğiniz durum için ceza hatalı yazılmış demek pek mümkün değil.
(71.9k puan) tarafından
Merhabalar Ahmet Bey, 1 hafta içerisinde 4 adet ters yön cezası yedim. Ramazan bayramı öncesi ve tam kapanmada yedim. Ardı ardına gelen maillerde fark ettim. Peş peşe gelen aynı yer ve bilmeyerek dikkatsizce geçtiğim bir yer. İlk cezayı yediğimde uyarılsaydım 2.sinde aynı sokaktan geçmezdim. Peş peşe gelen bu cezada bir indirim itiraz etsem alabilir miyim? Aynı yerde 7 günde 4 ceza kesilmesi haksızlık değil midir? bir kazaya sebebiyet vermedim. Bu ağır değil mi? Devletimizin bundan  kar sağladığı düşüncesine kapılıyorum.
(71.9k puan) tarafından
Aynı gün içerisinde bile 4 kere geçseniz yine 4 kere ceza yazarlar.  Sulh ceza hakimliğinin indirim yapma gibi yetkisi yok ancak yine de itiraz etmek isterseniz örnek dilekçe gönderdim.
tarafından

Ahmet bey merhabalar,

Trafik cezası sabah tebliğ edildi. Tabi rakamı görünce şok oldum. Ceza tarihinde oradan geçip geçemediğimi hatırlamıyorum bile. Cezayı tanzim eden memur genel hizmet memuru. Buradan itiraz edebilirmiyim

(71.9k puan) tarafından
Trafik cezası tutanağında belirtilen ihlali yapmadım, demek yeterli olmuyor. Sulh ceza hakimliği, evet başvurucu bu ihlali yapmamış diyebilmesi için kanıt gerekiyor. Söylemle itirazlar yeterli değil ama yine de itiraz edeceğim dersen örnek trafik cezası itiraz dilekçesi gönderdim.
tarafından

Sokak çıkışında sağa dönüş yasak levhası yoktu.Aracımla sağa dönüş yaptım.gittiğim istikamette uyarı levhası yoktu..cadde tek yönmüş .Tutanakta 46/2 H den 1339.00 tl trafik cezası makbuzu geldi.

yarın ödeyecem ve dava açmak istiyorum..

yardımcı olursanız sevinirim...sağlıcakla ve neşeli kalın.

(71.9k puan) tarafından
Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Yani olmadığını söylediğiniz trafik işaret ve levhası için bahse konu yolun fotoğraflarını çekip dilekçenize ekleyerek itiraz edin.
tarafından

Merhaba,

Motosikletim ile tek yönlü sokağın içinde ilerlerken, gidecek olduğum apartmanı geçtiğimi farkederek 20 metre ileriden geri döndüm. Arkamdan gelen trafik polisi beni durdurup "burası tek yön, plakanıza gönderiyorum cezayı" dedi ve gitti. Ehliyet, ruhsat istemedi. Fotoğraf çekmedi. Polis aracında yan koltuğunda oturan memur arkadaşı tabletten işlem yaptı. Yarım saat içinde e-devlet mobil uygulamamdan mesaj geldi. 1.339₺ ceza bildirimi.

Herhangi bir kağıda imza atmadığım ve fotoğraf kaydı olmadığı için itirazda bulunsam şansım var mıdır? Ben böyle bir ceza yemedim, haberim yok desem? Öneride bulunursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

(71.9k puan) tarafından
Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Ancak sizin belirttiğiniz durum için ceza hatalı yazılmış demek pek mümkün değil.

Haberim yoktu demeniz cezanın hatalı yazıldığı anlamı taşımaz.
tarafından
Merhaba Ahmet bey anayol üzerinde bulunan bir benzinlikten alt yola gecerken toplamda 20 metre kadar belki o kadar da değildir ters yönde giderek alt yola girdim ve tabiki doğal olarak karşi şeridi gözeterek ve trafiği tehlikeye atmadan 46 2-H olarak çok yüksek bir miktarda aracimin plakasina ceza yazilmis o bölgede mobesede bulunmuyor bu ceza maddesinde mesafe olarak herhangibir mesafe belirtilmiyor mu yani 5 metrede girsen 1 km de gitsen ayni ceza mi kesilmektedir? ben bu cezaya itiraz etmek istiyorum sonuçta gidilen mesafe 20 metre bile değil ayrica yol boşken ve gözeterek gectim gercekten maddi olarak zorlayici :(
(71.9k puan) tarafından
Ne yazık ki 1 metre de gitseniz aynı miktar 1 kilometre de gitseniz aynı miktar ceza yazılıyor.
tarafından
Ahmet beh merhaba bugün eds kamerası olan bir ters yöne giriş yaptım yaklaşık 5 metre ters yön olduğunu anlayınca geri çıktım sıkıntı olurmu sizce
0 oy
tarafından

Dün 46/2-H ceza maddesi ile aracıma plaka üzerinden ceza yazıldığını öğrendim. E-devlet üzerinden cezayı kontrol ettiğimde; "Cezanın düzenlendiği yer: BATIKENT MAHALLESİ ORG. KIVRIKOĞLU CADDESİ ŞOK MARKET ÖNÜNDE TERS YÖNDE İLERLEYİP AKIŞ SOKAĞA DÖNÜŞ" yazıyor fakat sokak ismi hatalı yazılmış ATIŞ olmalıydı ve bahsi geçen bölgede AKIŞ adında bir sokak bulunmamaktadır. Ayrıca "cezanın düzenlendiği ilçe: - "şeklinde görünüyor yani ilçe bilgisi de girilmemiş görünüyor merkez ilçelerden biri olan Tepebaşı yazmalıydı diye düşünüyorum. Yazılmış olan cezaya "Usulen İtiraz" edebilir miyim? Yapılan bu hatalar usulen bozma gerekçesi sayılır mı? Eğer öyleyse durumum için örnek bir itiraz dilekçesi gönderir misiniz? Teşekkürler

(71.9k puan) tarafından
Usul yönüyle itiraz edebilirsin ama kesinlikle ceza iptal olur diyemem. Örnek dilekçe gönderdim.
0 oy
tarafından
İyi günler Ahmet bey, gece vakti 30metre ters yönden evinin bulunduğu siteye girdigim için bekçiler tarafından trafikten plakaya ceza geldi,buna itiraz etme hakkımız varmı?Bekçiler tutanağa tersyonde araç kulanımı ve dur ihtarina uymamak yazmışlar ancak böyle bir şey olmadı,dur ihtari tamamen asilsiz. (Son iki gün kaldı,cevap verirseniz sevinirim)
(71.9k puan) tarafından
Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Anlatmış olduğunuz durum cezanın hatalı yazıldığını kanıtlamamaktadır. Şifahi olarak söylem üzerine yapılan itirazlar olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Zira itiraz hakkınız var yine de itiraz edeceğim diyorsanız örnek itiraz dilekçesi mail adresinize gönderdim.
tarafından
Bende aynı şekilde hiç bir levha olmadan yan yola girdim çocuğum rahatsizdi ceza göndermişler umarım bi gün onlara da bin misli gelir o ceza anlarlar vatandaşı banada itiraz dilekçesi gonderirmisiniz lütfen
(71.9k puan) tarafından
Örnek trafik cezası itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir.
tarafından
Banada itiraz dilekçesi gönderir misiniz
(71.9k puan) tarafından
Örnek dilekçe gönderdim.
0 oy
tarafından

Ahmet Bey merhaba,

FTM tarafından 05.04.2021 tarihinde "D100 Ankara yönü Altayçeşme Mevkii Maltepe/İstanbul" mevkiinde 46/2f emniyet şeridi cezası plakama yazılmış. Belirtilen bölgeye google maps ile baktığımda kavşak bağlantıları dışında D100 üzerinde emniyet şeridi bir bisikletin geçebileceği kadar görünüyor. Kaldı ki eminyet şeridi hiç kullanmadım.
Nasıl bir dilekçe hazırlayabilirim.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Teşekkürler.
(71.9k puan) tarafından
Örnek dilekçe gönderdim.
0 oy
tarafından
46-2h ne demek bilmiyordum şimdi öğrendim ben inşaat işi yapıyorum ve çalıştığım yer iki parselden oluşuyor arada bir sokak geçiyor. Herkes gibi bende aracımı oraya park ediyorum. Kimseye de ceza yazıldığına sahit olmadım cezanın neden yazıldığında bilmiyorum saat 8 gibi park ediyorum akşam alıp eve gidiyorum itiraz edilirmi?
(71.9k puan) tarafından
İtiraz edilir ama ceza iptal olmaz.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
26 Aralık 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde Çilek uçar tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
28 Haziran 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde Fatih tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
24 Mart 2020 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde ayhan tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
24 Ekim 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde Abdurrahman tarafından soruldu
...