0 oy
Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi
Ahmey bey merhaba. 04.11.2020 tarihinde karantina süremiz bitti ayın 5.inde ben göreve başladım ve 16 yaşındaki kızımda dersaneye başladı. Dershane çıkışı polis kızımı durdurup sorgu yaptığında karantinada gözüktüğü için idari ceza tespit tutanağı düzenledi. Kızım da ceza yiyeceği için ve ilk defa polis tarafından durdurulduğu için çok korkmuş. Bende onların yanına giderken bulundukları sokak tek yöndü ve ben o sokağa girdigimde onlar biraz geride kalmıştı. Bende ters yönden gitmek istemedim ve devam edip ilerden tekrar bu sokağın başına gitmek istedim. Akşam vakti olduğu için sağa dönüş yasak levhasını görmedim. Ters yöne girdiğimi fark edince hemen çıktım ilk sokağa girdim.10 metre kadar gittim ters yönde. Ben ters yönde gitmek istesem polislerin bulunduğu yere tersten giderdim. Kendim de polis memuruyum. Ben kızım çok korktuğu için bir an önce yanına gitmek istediğim için istemeyerek kısa bir mesafe ters yöne girdim. Cezayı iptal ettirme şansımız olabilir mi. Teşekür ederim.

6 Cevaplar

0 oy
(40.3k puan) tarafından
Haklı telaşınızı anlayabiliyorum ancak itiraz etmeniz durumunda sulh ceza hakimliği iki yönden inceleme yapar. Birincisi usul, ikincisi esas. Esas yönünden böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlarsanız ceza iptal olur ama siz isteyerek veya istemeyerek böyle bir ihlal yapmışsınız. Usul yönüne gelecek olursak tutanağın yani ceza makbuzunun hatalı olması gerekir kısacası tutanak hatalı tanzim edilmişse usul yönünden iptal gerekçesi çıkar. İtiraz edip etmeme konusunda karar sizin.
0 oy
tarafından

Merhaba Ahmet bey size sormak istediğim;

Ters yönde seyretme sonucunda herhangi bir bir trafik kazası olmadıysa yine de hakkımda 46/2-h maddesinden işlem yapılabilir mi? Yazılarınızdan anladığım kadarıyla ters yönde gitme bir kaza ile sonuçlanırsa bu madde geçerli oluyor doğru mudur?

Saygılar

Serdar Çeki

(40.3k puan) tarafından
Trafik cezaları, kaza olmasa dahi yazılabilir.
0 oy
tarafından
Kanal boyu diye biyer var dönüşü oradan yaptım bilmiyordum trafiği aksatıcak tehlikeye sokacak bir yer değil 1340 TL ceza gelmiş napabilirim lütfen yardımcı olun e devlete düşmüş
(40.3k puan) tarafından
Bilmemek ne yazık ki sorumluluğu ortadan kaldırmıyor. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Ancak sizin belirttiğiniz durum için ceza hatalı yazılmış demek pek mümkün değil.
0 oy
(40.3k puan) tarafından
Merhabalar Ahmet Bey, 1 hafta içerisinde 4 adet ters yön cezası yedim. Ramazan bayramı öncesi ve tam kapanmada yedim. Ardı ardına gelen maillerde fark ettim. Peş peşe gelen aynı yer ve bilmeyerek dikkatsizce geçtiğim bir yer. İlk cezayı yediğimde uyarılsaydım 2.sinde aynı sokaktan geçmezdim. Peş peşe gelen bu cezada bir indirim itiraz etsem alabilir miyim? Aynı yerde 7 günde 4 ceza kesilmesi haksızlık değil midir? bir kazaya sebebiyet vermedim. Bu ağır değil mi? Devletimizin bundan  kar sağladığı düşüncesine kapılıyorum.
(40.3k puan) tarafından
Aynı gün içerisinde bile 4 kere geçseniz yine 4 kere ceza yazarlar.  Sulh ceza hakimliğinin indirim yapma gibi yetkisi yok ancak yine de itiraz etmek isterseniz örnek dilekçe gönderdim.
0 oy
tarafından

Ahmet bey merhabalar,

Trafik cezası sabah tebliğ edildi. Tabi rakamı görünce şok oldum. Ceza tarihinde oradan geçip geçemediğimi hatırlamıyorum bile. Cezayı tanzim eden memur genel hizmet memuru. Buradan itiraz edebilirmiyim

(40.3k puan) tarafından
Trafik cezası tutanağında belirtilen ihlali yapmadım, demek yeterli olmuyor. Sulh ceza hakimliği, evet başvurucu bu ihlali yapmamış diyebilmesi için kanıt gerekiyor. Söylemle itirazlar yeterli değil ama yine de itiraz edeceğim dersen örnek trafik cezası itiraz dilekçesi gönderdim.
0 oy
tarafından

Sokak çıkışında sağa dönüş yasak levhası yoktu.Aracımla sağa dönüş yaptım.gittiğim istikamette uyarı levhası yoktu..cadde tek yönmüş .Tutanakta 46/2 H den 1339.00 tl trafik cezası makbuzu geldi.

yarın ödeyecem ve dava açmak istiyorum..

yardımcı olursanız sevinirim...sağlıcakla ve neşeli kalın.

(40.3k puan) tarafından
Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Yani olmadığını söylediğiniz trafik işaret ve levhası için bahse konu yolun fotoğraflarını çekip dilekçenize ekleyerek itiraz edin.
...