0 oy
Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi
Ahmet bey Merhabalar,   Ankara da yaşamaktayım, geçen hafta bir iş için trafikte ilerliyorken polis çevirmesine girdim, aracıma arka sağ tarafına 6 sene önce egzoz ucu taktırmış ve bu şekilde 3 kere TÜV muayenesinden geçmiştim. En son TÜV muayenesinden de bu şekilde geçtim ve egzoz emisyon ölçümünü de TÜV de yaptırdım. Aynı araç ile polis çevirmesine girdim ve bana 32/3 ten ceza yazdılar, ben TÜV den bu şekilde onay aldım ve aracımdan abartı ses gelmiyor desem de desibel ölçümü yapmadan cezayı kestiler ve aracımı trafikten men ettiler. Bu işlemden sonra;   1- Öncelikle egzozcuya gidip görüntü olarak duran sağ daki egzozu kestirdim.   2- Sonrasında TÜV e gidip Tespit muayenesi yaptırdım.Araç uygundur belgesini aldım.   3- 1228 TL lik cezayı online ödedim.(%25 indirimli)   4- Ertesi gün Kurtuluştaki Trafik Denetlemeye evraklar ile birlikte gittim ve trafik men inin kaldırılması için geldim dedim, sistemden baktıklarında araç ta men gözükmediğini ve 1 ay sonra gelmem gerektiğini söylediler. Trafikte bu şekilde sürebilir miyim diye sorduğumda, TÜV raporu arabada dursun çevirmeye girersen gösterirsin dedi. Ben haftaya yine tekrar gideceğim ama.   Bu açıklamalara göre, sizce trafik cezasına bu sebeplerden itiraz etsem;   1- Aracım ilk günden beridir TÜV den bu şekilde 3 kere onay almıştır.   2- Çevirmede desibel ölçümü yapılmadan sadece 2. egzoz var diye abartı sesten ceza kesilmiştir.   diye itirazda bulunsam   1- Cezayı iptal ettirme şansım olur mu sizce? 2- İtirazım kabul edilmez ise itiraz masrafı olarak çok zararım olur mu? İtiraz kabul görmez ise ödeyeceğim tutar benden önceden alınmış olan tutar mı yoksa ret sonrası mı ödeyeceğim bir tutar mı?   2- Ceza iptal olmaz ise Çevre Bakanlığının kestiği cezası gelip gelmeyeceğini nasıl anlarım, cezayı kesen polis mi Bakanlığa bildiriyor yoksa Kurtuluştaki Trafik Denetleme mi bildiriyor bunu nasıl anlayabilirim?   3- Çevre bakanlığı ceza keser ise ben evde olmadığım için nasıl takip edebilirim, online olarak ceza yada vergi borcu olarak sorgulasam kesildiğini anlayabilir miyim.Sürekli kafamda soru işareti olacak çünkü gelecek mi gelmeyecek mi diye   Gerçekten ses için bir egzoz ucu taktırmış olsam hiç uğraşmazdım ama amacım sadece görselikti.   Son olarak itiraz için dilekçe örneği gönderebilirseniz memnun olurum.   Teşekkürler,

1 cevap

0 oy
(71.9k puan) tarafından
Merhaba Yüksel,
  1- Trafik polisleri desibel ölçümü yapmıyor, teknik bir değişiklik kapsamında bu cezayı uyguluyorlar.
  2- Muayeneden aracın geçmesi ceza yazılmayacağı anlamı taşımıyor nitekim cam filmi cezası da bu duruma örnektir.
  3- Aracın sistemden men gözükmemesinin sebebi ceza bilgilerinin emniyet sistemine girilmemesinden kaynaklı olabileceğini düşünüyorum kısacası henüz veri girişi yapılmamış olabilir.
  4- Sadece iki egzoz gözüktüğü için ceza yazıldığını söylüyorsun umarım ceza yazılırken aracını çalıştırıp çevreyi rahatsız edecek bir ses olmadığına dair video kaydı yapmışsındır diye umuyorum. (Aksi halde işin çok zor)
  5- Son dönemde emniyet müdürlükleri mahkeme savunmalarında bulundukları ildeki barolardan avukat talep ediyorlar dolayısıyla yargılama giderlerine avukat ücreti de ekleniyor ve masraf çoğalıyor. Bu şekilde olmaz ise yargılama giderleri pul ve kağıt masrafından öteye gitmez, tahmini 50-70 lira gibi bir ücret
  6- Cezayı ödemeden itiraz edersen ve iptal olmazsa, gerekçeli karar çıktığında gecikme faiziyle ödersin. Cezayı ödeyerek itiraz etmekte fayda var.
  7- Eğer ceza Ankara da yazıldıysa %99 çevre şehircilik müdürlüğünden ceza gelecektir. Kurum içi yazışma ile bildiriyorlar. Ankara Valiliğinin abartı egzoz işlemleri ile ilgili tasarrufu bu yönde.
  8- Tebligatlar, tebligat kanunu hükümlerince yapılır. Evde yoksan muhtarlığa teslim edilir. Evine bilgi notu bırakılır. Evin diyorum ama aslında mernis adresin neresi gözüküyorsa o adresine tebliğ gelir.
  Abartı egzoz cezası itiraz dilekçesi gönderdim.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
1 Mayıs 2020 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde i̇smail tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
7 Mart 2020 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde ömer tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
16 Şubat 2020 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde emrah tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
1 Mayıs 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde hamdi tarafından soruldu
...