0 oy
Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde tarafından
tarafından yeniden kategorilendirildi
Merhaba Yazınız için teşekkür ederim internetteki bilgi kirliliği arasında büyük makbule geçti. Bizim problemimiz jandarma tarafından yazılan ve eve gönderilen radar cezası 50 KM Hız sınırı olan iki yerleşim merkezi arası olan gidiş geliş şeklinde olan bir yol fakat bu 50 KM hız sınırına ait düzgün bir tabela RADAR öncesinde ki yaklaşık 2 km mesafede yani diğer yerleşim biriminin içine kadar bulunmuyor. 78KM saat ile hız sınırını %50 aşmak sebebi ile 1228 TL ceza kesilmiş bizde buna itiraz etmek istiyoruz. Radar bölgesinin 50 km hız sınırına uygun olmadığı yönünde elimizde fotoğraflar mevcut bunlar ile direk iptalini istemeyi düşünüyoruz fakat radar cihazlarının %3 lük bir hata payı olduğunu öğrendim bu yüzden 78 km saat ölçülen hızımın aslında yüzde 50yi aşmadığının cihazın hata payından kaynaklandığını bu yüzden ceza indirimimi talep etsem şeklinde düşünüyorum bu konuya bakış açınız ne olur nasıl bir yol izlememiz gerek ??

1 cevap

0 oy
(71.9k puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Merhaba Hamdi, güzel temennilerin için öncelikle teşekkür ederim. Bahse konu yolun hız limitleri yolun yapısına göre değişiklik gösterir. Kısaca Hız sınırını 3  km aşmak emsal karar bende yok.

 Ancak UKOME (Ulaşım koordinasyon merkezi) gerek duyulan hallerde yasal limitlerinde hem arttırma hemde azaltma yönünde karar alabilir hatalı hız limiti konulmuş radar cezası hatalı yazılmış demek pek doğru olmaz. Çünkü sürücü olarak bizlerin, trafik işaret ve levhalarına uyma zorunluluğumuz var. Ayrıca %3 sapma payı kesinlikle vardır veya yoktur demek doğru bir yaklaşım olmaz. Havanın sıcaklığı, nem hatta rüzgar bile bu ölçümlerde sapma yapmasına neden olan etkenlerdir. Elbette itiraz etmek sizin yasal hakkınız ancak bu sebeplerle radar cezası iptal edilmez.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
6 Mayıs 2020 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde semih tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
4 Haziran 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde Mustafa Nizamoğlu tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
12 Mart 2020 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde havana tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
3 Haziran 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde Hasan tarafından soruldu
...