0 oy
Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi
Merhabalar ahmet bey, öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Durumumu şöyle özetlemek istiyorum. Arabam arıza durumuna geçtiği için sağa çektim ve durur durmaz polis memuru aracın fotoğrafını çekti, ne olduğunu anlamadım bile durumu anlatmaya çalışsamda beni dinlemeden yola devam etmemi söyledi. Bende biraz ileri gittikten sonra arabayı durdurup arızasına baktım, bir şey görmeyince yoluma devam ettim. Bugün ceza gelince öğrendimki emniyet şeridi ihlal etmişim fakat böyle bir şey yapmadım. Sadece arızadan ötürü arabayı sağa çektim. Video veya fotoğraf kanıtımda yok elimde bu durum için ne yapabilirim ve ek olarak 46 2-f için dilekçe örneği gönderebilirmisiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar. ( Bu arada neden polise ne cezası yediğini sormadın diye düşünürseniz onuda şöyle söyleyeyim polise sorup anlatmaya çalışsamda arkasını dönüp beni defetti, iletişim kuramadım ve arabanın motorundan ses geldiği için o an arabanın telaşından düşünemedim.) Ek olarak ben bu itiraz dilekçesiyle birlikte polisede dava açabilirim, açabilirsem hangi davaları açmam mantıklı olur.

1 cevap

0 oy
(71.9k puan) tarafından
Merhaba Umut, sorularına sondan başlayacağım hatta bende sana sorular soracağım. Karayolları trafik kanununa göre emniyet şeritlerini kullanmanın belli şartları var.
    Emniyet şeridinde durduğunda en az 150 metre geriden gelenlerin görebileceği şekilde reflektör koydun mu?
Tahminimce böyle bir durum yok dolayısıyla trafik polisleri doğru bir işlem yapmış, ne diye polise dava açacaksın görevlerini ifa ettikleri için mi? Aracınla durmanı gerektiren bir arıza olabilir ama gerekli yol güvenlik tedbirlerini almak zorundasın. Olası bir trafik kazasında sana veya aracına çarpılmış olsa senin asli kusurlu olacağını biliyor muydun? Eğer aracını çekici vasıtasıyla tamirhaneye ve servise çektirip hem arıza ile ilgili hemde çekici faturasını almış olsan cezanın iptal olma olasılığı var ancak yine yol trafik güvenliğini almak zorundasın bundan dolayı bile bazı hakimler 46/2-f cezasını iptal etmiyor. Yazdıklarımı dikkate al örnek dilekçe gönderiyorum istersen itiraz edebilirsin.
tarafından
Merhaba buna benzer bir durum benim de başıma geldi. Bana da dilekçe örneģi gönderir misiniz? Bir de cezaya itiraz süresi ne kadar
(71.9k puan) tarafından
Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
4 Haziran 2020 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde umut tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
3 Haziran 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde Sünnetçi Dadaş tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
8 Nisan 2020 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde mehmet tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
2 Haziran 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde Hakan Tarakçıoğlu tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
5 Nisan 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde kadir tarafından soruldu
...