0 oy
Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi
Merhaba Ahmet bey bugün mailimi kontrol ettiğimde 06/05/2020 saat 16:32 de 74/B maddesinden plakama cezai islem uygulandığı maili aldım e-devlet üzerinden maddenin içeriğini okuduğumda yayalara yol vermemek yazıyor benim şahsen trafikte en dikkat ettiğim konulardan biridir yayalar konusunda çok dikkat ederim belirtilen yerde yayalara yol verilmemesine imkan yok çünkü 150 metre arayla iki kırmızı ışık mevcut yayalara yol vermemem için ışık ihlali yapmış olmam gerekiyor ki buda imkansız bir durum ayrıca bahsi geçen gunde evet belirtilen yerde ki kaymakamlığa yetismem gerekiyordu hastam vardı ve kapanmadan şehirler arası seyahat izni almak için acale ediyordum ama o günü dakika dakika hatırlıyorum asla bir yayaya yol vermemezlik gibi birşey yapmadım bu cezayı erken ödeyip itiraz etmek istiyorum ancak ceza makbuzu eve gelmedi ne yapabilirim konu hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum. Saygılarımı sunuyorum.

2 Cevaplar

0 oy
(71.9k puan) tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Merhaba GÖkhan, aslında 74/b trafik cezası maddesini tam olarak okumalısın. Çünkü sadece yayalara yol vermemek değil yaya geçitlerine yaklaşırken de yavaşlaman gerektiğini anlatıyor. Bu linkten Beyanla Trafik Para Cezası Ödeme yazımı oku online olarak ödeme yaparak cezayı tebliğ almış sayılıyorsun. Ödeme yaptığın dekontu dilekçene ekle ve cezanın tebliğ edilmediğinden dolayı ödemeyi yapıtğını ve itiraz gerekçeni yazarak dilekçeni tamamla sulh ceza hakimliğine başvurunu yap. Ceza iptal olur mu dersen, sadece kendi soyut iddiaların var somut bir kanıt eklemezsen ceza iptal olmaz.
tarafından
Peki aynı cezadan ben yes m ve kanitsız olarak kesilmiş bende hiç hızlı değildim şehir içi bir yolda zaten yavaş gidiyordum acaba ben itiraz edip kanıt istediğimde cezanın kanıtı yoksa ceza iptal olur mu?
(71.9k puan) tarafından
Trafik cezaları düzenlenirken, fotoğraf veya video kaydı gösterilmesi veyahut kanıt sunulması gibi kanuni zorunluluk bulunmamaktadır. Yani size bir kanıt sunamazlarsa ceza iptal olur şeklinde değerlendirmeyin.
0 oy
tarafından
Kardeşim bana bugün bir ceza geldi.ceza tutanağında şöyle yazıyordu;aracın hızını yaya geçidine yaklaşırken azaltmak. 196 TL dösediler

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
24 Ağustos 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde İbrahim yazıcı tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
1 Mayıs 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde i̇smet tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
8 Haziran 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
21 Nisan 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde emel tarafından soruldu
...