0 oy
Trafik Kazasına İtiraz kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi
Merhaba Ahmet bey. 10 gün önce kontrolsüz kavşakta sağdan gelen minibüsün aracıma kavşak içerisinde iken sağ iki kapı ortasından çarpması sonucu maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi. Aracımı önüne katarak yaklaşık 7 metre kadar sürükledi. Hasar tutarı yüksek. Karayolları trafik kanunu Maddesi / Yönetmeliği K.Y.T.K. 57/c-2 / Yön. 109/d ilgili maddesi gereğince %100 kusurlu bulundum. Kanun ve yönetmeliklerin kontrolsüz kavşakta sağdan gelen aracın geçiş üstünlüğünü belirlemiş olması ve bu güvence ile minibüsün kavşakta bulunan bir aracı 7 metre kadar sürüklemek kaydıyla tam ortadan çarpması belirlenen kusur oranlarını ne kadar gerçekçi kılabilir? Bütün bunlar tutanak ve fotoğraflar ile açıkça anlaşılmakta iken verilen kararın değişmesi için nasıl bir yol izlemem gerekiyor açıkçası bilemiyorum. Bir tavsiyeniz var mı? Teşekkürler.

1 cevap

0 oy
(71.9k puan) tarafından
tarafından düzenlendi
 
En İyi Cevap

Merhabalar, kontrolsüz kavşaklarda elbette sağdan gelen ve çarpan aracın da kusuru var ama asli kusur soldan gelen araç sürücüsünündür. Nitekim kırmızı ışıkta geçip de kazaya sebebiyet vermekle eş değer. 

Gelelim itiraz için ne yapılabilir. Öncelikle yolun ve kavşağın yapısını sonrasında ise tutanağı incelemek gerekiyor. 

Kaza tespit tutanağını, kazaya ait fotoğraf ve var ise kazaya ait video görüntüsünü, iletişim sayfamda bulunan mail adresim veya whatsapp iletişim numarama gönderebilirseniz inceleyip bilgi verebilirim.

İtiraz için detaylı bilgiye Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır? yazımdan ulaşabilirsiniz.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
28 Haziran 2021 Trafik Kazasına İtiraz kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
3 Haziran 2021 Trafik Kazasına İtiraz kategorisinde Ahmet Özdemir tarafından soruldu
...