0 oy
Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde tarafından
İstanbulda işten eve dönerken ara sokağın birinde hiç de belirgin olmayan küçücük bir ikaz işaretini görmediğim için 46/2 H tan işlem yapıp olaydan 11 ay sonra tutanak tutulmuş. Ptt muhtarlığa bırakmış evrağı başka bir iş nedeniyle GİB de müracaat ettiğimde 1000TL ceza 6 ay gecikme nedeniyle 300TL gecikme zammı olduğunu öğrendim. Bu durumda cezaya itiraz edebilir miyim. Ara sokağın birinde saçma sapan bir tabelayı görmediğim için neredeyse alkollü araç kullanma cezası ödemek hiç de adil değil.

1 cevap

0 oy
(71.9k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Ara sokak da olsa bulvar da olsa karayolları trafik kanunu geçerlidir. Trafik cezasına faiz gelebilmesi için cezanın kesinleşmesi gerekir. Trafik cezasının kesinleşmesi ise ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 1 ay geçmesi anlamı taşıyor. Kısaca ceza kesinleştiği için itiraz hakkınız yok başvuru yapsanız dahi usul yönünden başvurunuz reddedilir. Ters yön cezasının fiyatı çok yüksek ama kanun koyucularının taktiri ne yazık ki yapabilecek bir şey yok.

Detaylı bilgi için; 46/2-h Trafik Cezası Nedir? Ters Yön Cezası 2021 (ahmetmerkepci.com)

tarafından
tarafından düzenlendi
Merhabalar ters şeritte gitmekten ceza yazmışlar fahri müfettişler Ben kesinlikle karşı şeritten gitmedim herhangi bir ters yön işareti yol boyunca yok ve ceza yazılan il kırklareli ilçe İzmir Karabağlar 48. Sokak olarak gözüküyor il ve ilçe birbirini tutmadığı İçin itirazım kabul olurmu bu arada aracım kırklareli plaka ama İzmir’de cezanın yazıldığı bölgede ikamet ediyorum  1339 tl ceza yazmışlar cezayı ödedim e devlet üzerinden görüp ama tarafıma henüz tebliğ edilmedi cezayı iptal ettirebilirmiyim napmam gerekiyor
(71.9k puan) tarafından
Usul yönünden iptal olması gerekir.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
25 Nisan 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde aydin tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9 Ekim 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde mehmet aktürk tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
2 Nisan 2020 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde cüneyt tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
1 Mayıs 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde nazım tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
...