0 oy
Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi
Merhaba Ahmet Bey, Eşimin kullandığı ve benim adıma kayıtlı olan araç ile 46-2/h’den birincisi 2019 yılı kasım ayında birinci, 2019 yılı aralık ayında ise ikinci ceza tutanağı tarafıma 2020 yılı ağustos ayında gönderildi. Plakaya yazılan aralık ayında kesilen cezaya iki yönden itiraz etmek istiyorum. Cezaların şahsiliği ilkesine göre eşimin kullandığını yönünde (Mesai saatlerinde iş yerinde çalıştığımı ispat edebiliyorum.) diğer itiraz sebebim ise zamanında tebligat yapılsaydı, 2. kez ters yönde araç kullanılmayacak, haliyle daha dikkatli davranılacaktı. Aslında bir itiraz gerekçem daha, ters yön levhası bulunan yol son derece nadir kullanılan sokak. Benim yaşadığım sokak daha dar olmasına rağmen çift yön var. Böyle bir sokağa tek yön uygulamasının gereksiz olduğu yönünde.. Sizce bu itiraz sebeplerinden sonuç alabilir miyim? İtiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz? Verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap

0 oy
(71.9k puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Bu söylediklerinin hiç biri iptal gerekçesi değil. "Neden değil?", dediğini duyar gibiyim. Kısaca bahsedeyim; 

  • 1- Karayolları trafik kanununa göre araç sahibi işleten sıfatıyla sorumludur. Araç plakasına yazılan ceza da yapılan ihlali sen yaptığın için değil, aracın işleten sıfatıyla sorumlusu sen olduğun için ceza araç sahibine yani sana geliyor. 
  • 2- Eşinin iş yerinde olması veya senin farklı bir şehirde olman yeterli değil, aracın ceza yazıldığı an nerede olduğu önemlidir. Sonuçta anahtarı verdiğiniz taktirde aracı sen veya eşinden başka herhangi bir kişi de kullanabilir. 
  • 3- Ceza zamanında tebliğ edilmedi demişsin ama cezanın tebliğ edilme süresi ne kadar? Trafik cezalarında tebliğ süresi; ceza tarihinden itibaren 10 gün içinde tebliğ edilmiş olması gerektiği olarak biliniyor ama böyle bir hüküm yok. Tebliğden dolayı zaman aşımı hükümleri kabahatlar kanunu kapsamında değerlendiriliyor. Dolayısıyla zaman aşımı yok. 
  • 4- Son olarak da yolun ters yön olmaya uygun olup olmamasının konusu tartışılır ama sürücü olarak trafik işaret ve levhalarına uymak zorundayız. Kısacası bu levha yanlış konulmuştur düşüncesiyle ters yöne girme tercihine saygım var ama ceza yazılır.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
8 Mart 2020 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde mustafa tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
13 Kasım 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9 Ekim 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde merve tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
10 Nisan 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde recep tarafından soruldu
0 oy
3 cevap
21 Nisan 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde ozkan tarafından soruldu
...