0 oy
Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi
Merhaba Ahmet bey iyi günler, aracımın küçük bir arızası sebebi ile sanayi sitesine bırakmıştım, araç işi ile ilgilenen çıraklardan biri benim iznim olmadan aracımı trafiğe çıkartıp üstüne üstün trafik kazası yapmış. Olay yerine geldiğimde alkollü ve ehliyetsiz olduğunu öğrendim tarafıma da ehliyetsiz araç kullandirtmaktan idari para cezası kesildi. Bende direk aracı kullanan şahıs hakkında Polis Merkezinde şikayette bulundum ve hemen 3.Sulh Ceza hâkimliğine giderek Adlı şikayet tutanağı aracı kullanmadığını dair iptali için dilekçe ve gerekli evraklarla başvuru da bulundum. İtiraz edeli 2 ay oldu ben para cezasını ödedim ama en büyük mağdur benim burada sizce iptal olur mu ceza?

Değişmez ise neden değişmez peki sizce rızan ve iznim olmadan trafiğe çıkmış araçla şahsı da tanımıyorum. Güveni kötü kullanmaktan dolayı şikayetçi oldum kendisinden sulh cezaya gidermekte itiraz ettim polis merkezinden aldığım ifade tutanağı ile birlikte.

1 cevap

0 oy
(71.9k puan) tarafından
Karayolları trafik kanunun da kısa süreli araç kullanımlarında işleten sıfatı yer değiştirmez. Buradan ne anlamam gerekiyor diye sorabilirsin şöyle açıklayayım. Araç senin sorumluluğunda elbetteki bu durumda haberin olmadan aracın kullanılmış nasıl engelleyeceksin? Ceza doğru ama seni bu zarara uğratan kişiye dava açacaksın cezanı ve zararını karşılaması için. Konu trafik konusu değil artık ticaret mahkemesinin konusu. Haksız kazanç veya sebepsiz zenginleşme olarak değerlendirilecek bu da trafik kazasındaki kusur oranı doğrultusunda netleşecek.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
28 Haziran 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde Adem tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
6 Nisan 2020 Trafik Kazasına İtiraz kategorisinde ferhat tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
17 Ocak 2022 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
13 Mart 2022 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde Tyfn tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
26 Kasım 2020 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde yalçın tarafından soruldu
...