0 oy
Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi

İyi akşamlar Ahmet bey sağa dönüş yasaktır tabelasının oradan ben sağa dönüş yaptım fakat bana tabela cezası yerine ters yönde araç sürme cezası yazılmış 46/2-H yani dönüş yaptığım yerde de her hangi bir ters yöndür girişi yasaktır gibi bir tabela yok sadece sağa dönüş yasaktır tabelası var. Ben şimdi itirazımı ne şekilde sunmam gerekiyor kısaca sağa dönüş cezası mı ters yön cezası mı yorumunuz için teşekkürler

1 cevap

0 oy
(71.9k puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Merhaba Ali, aslında sen itiraz sebebini çok güzel bir şekilde yazmışsın, sağa dönüş yasağı olan yolda trafik işaret ve levhalarına uymama ihlali yaptığını yani karayolları trafik kanunun 47. maddesi 1 fıkrası c bendinde belirtilen ihlali yaptığından dolayı uygulanan ceza maddesinin hatalı olduğunu ve söz konusu xx sıra xxxxx seri numaralı tanzim edilen trafik cezası karar tutanağının iptalini talep edeceksin. İtirazının temel sebebi bu ve buna uygun kendini ifade edici kısa öz bir dilekçe ile başvuru yapabilirsin.

Örnek itiraz dilekçesini Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir 2021 (ahmetmerkepci.com) bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

tarafından
Ahmet bey selamlar.ara sokaktan sağ tarafa döndükten sonra ters yön cezası yemişim. Ama dönüşün olduğu sağ tarafta ters tön levhası koyulmamış olduğundan levhayı farketmedim.levha sola koyulmuş. Sağa dönüşün ters yön olacağını bildiren levhanın sağda olması gerekiyor. İtiraz edersem olumlu sonuç alır mıyım. Bir de ceza plakaya yazılmış plaka annemin üzerine, kendim itiraz edebilir miyim.diğer konu ailece şehir dışındayız cezayı şehir dışında yedim. Tebliğ memlekete gidecek. Tebliğ fotokopisi olmadan itiraz edebiliyor muyuz
(71.9k puan) tarafından
Araç plakasına yazılan cezaya araç sahibi itiraz edebilir. Usul yönünden ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde itiraz edilmesi gerekir.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
21 Nisan 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde selman tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
24 Ekim 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde Abdurrahman tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9 Ekim 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde TUFAN tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9 Ekim 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde Kadir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
8 Haziran 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde misafir tarafından soruldu
...