0 oy
Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi
Merhaba Ahmet Bey. 27.12.2019 tarihinde saat 00:00 sularında kullandığım aracı karakolun yan sokağının üzerine park ettim. Aracımdan inmeme müteakip sokağın diğer tarafında bulunan karakolda nöbetçi olduğunu tahmin ettiğim bir kişi “Orası neden boş düşünemiyormusun“ diyerek seslendi. Bende ne demek istedin deyince “Orayı ben tuttuğum için boş hemen arabanı kaldır arabanı çektiririm ve para cezası yazdırırım dedi“ bende ona eğer ekip aracı için diyorsanız seve seve alırım ama tehdit eder gibi konuşmanız doğru değil ayrıca çektiğim yerin arkasında ve önünde de sivil araç var ben araya çektim onları neden kaldırmadınız dedim. Oda bana “oraya park etmek yasak uzatma hemen aracını kaldır“ diyerek bağırdı. Bende bunun üzerine Belediyede Fen İşlerinde Mühendis olduğumu, park yasağı ile ilgili kararların İ.B.B’nin UKOME biriminden alındığını ve bu işlemlerden bilgim olduğunu, belirttiği alanda herhangi bir yasak olmadığı zaten yasak olsa uyarı levhası da olması gerektiğini anlattım. Oda bana “Çok uzattın bir daha söylemicem çektiririm aracını“ dedi. Bende beni böyle tehdit edemezsin diyerek kapıları kilitleyip evime gittim. Ertesi gün aracımı yerinde görünce ceza yazılmadığını düşündün ancak 2 gün içinde e-devlet sistemine 47/1a maddesinden 235 tl ceza işlemişler. bende Sulh Ceza Hakimliğine uygun formatta ve eklerde başvurumu yaptım. Eklerinde olayın olduğu esnadaki sokağın resmi, ibbden alınan park yasağı ile ilgili levhanın olmadığı yazısı, olaydan sonra ki günlerde aynı yere çeken sivil araçların resmi gibi evraklar sundum. geçen gün mahkeme bana Trafik denetleme Büro Amirliğinin ve tutulan tutanağın çıktılarını göndererek karşı dilekçem olup olmadığı sordu. gönderdiği evrakları incelediğimde polis memuru tamamen ifadesini değiştirip çok nazik konuştuğunu, 5.0m güvenlik tehlikesinden dolayı uyardığını, polis araçlarının yeri olduğu, bende ona belediye çalışanıyım çekerim dediğime dair palavra uydurmuş ve olay esnasında karakol önünde bir polis varken başka polise de imzalatıp şahit göstermiş. birimin yazısında ise polisin tutanak tutup trafik polisine iletmesinin yasal olduğu ve trafik polisinin yeterli olmadığı durumlarda yetkili olduğu ile ilgili yazı yazmış yani usulü sadece özetlemiş. Karakolun kamera görüntülerine bakılsa tek polisle konuştuğum ortaya çıkacak. Ayrıca karakolun etrafı 5.0m mesafede beton bariyerlerle çevrili sonrasında ara sokak var 3.0m gibi sonra park ettiğim yer geliyor. Karakol arkasında da polis araçlarının park etmesi için telle çevrili ayrı bir yer var. Ben şunu merak ediyorum dilekçede hem onların savını çürütmek hemde savunmamı güçlendirmek için nelerden bahsetmeliyim ve hangi kanun maddelerine atıfta bulunmalıyım.

1 cevap

0 oy
(71.9k puan) tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Merhaba Onur, trafik zabıtaları trafiğin düzeninde ve denetiminde inisiyatif alabilmektedirler bu duruma karayolları trafik kanunu izin veriyor. Nasıl trafik yoğunluğu olduğunda ışıklar kırmızı da yansa polis geç dediğinde geçiyorsak, görevli kişinin aracını buraya park edemezsin dediğinde de park etmememiz gerekiyor. Çünkü 47/1-a maddesi görevli kişilerin ihtarlarına uymamaktır ki sende uymamışsın. Konu hatalı park ile ilgili bir durum değil. Fen işlerinde çalıştığını belirtmişsin söylediklerimi çok iyi anlarsın, karayolları trafik kanununda kural hiyerarşisi aşşağıdaki gibidir;
    Varsa görevli kişilerin uyarıları
    Görevlik kişi yoksa ışıklı işaret cihazları
    Işıklı işaretler yoksa trafik levhaları
47/1-a maddesinin detaylarına buradan ulaşabilirsin. Bana kalırsa bahsettiğim sebeplerden dolayı cezan iptal olmayacaktır. Dersen ki başka sivil araçlarda vardı. Olabilir belki resmi araçlardır belki de görevlilerin kendi şahsi araçlarıdır. Sonuçta mahkemeye sunulan savunmadan güvenlik gerekçesinden bahsetmişler ve işi kitabına uydurmuşlar.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
13 Mart 2022 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
13 Mart 2022 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde Tyfn tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
2 Şubat 2022 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
17 Ocak 2022 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde Gökhan tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
30 Aralık 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde Abdullah Bilgi tarafından soruldu
...