0 oy
Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde tarafından

Merhaba Ahmet bey,

27/04/2021 tarihinde saat 19:25’de neredeyse tek şeritli bir cadde 46/2-G kapsamında ehs trafik cezası tarafıma tebliğ edildi. Ancak 11 yıldır sürücüyüm ve bugne kadar sadece 2 adet en düşük seviyede hız ihlalinden ceza yedim. Bunun haricinde ceza alacak herhangi bir trafik kuralını ihlal etmedim hele ki hiç makas atmadım veya sinyal vermeden hatalı bir şekilde şerit değiştirmedim. Ceza türü olarak EHS ihbar tutacağı olarak görünüyor, fakat bu tarz hatalı bir davranışı yaptığıma dair ne bir video nede bir fotoğraf yok. Sormak istediğim EHS ihbar tutacağı kim tarafından düzenlenmekte. Fahri Trafik Müfettişi mi bu ihbar tutacağını dolduruyor? Ayrıca bu cezaya itiraz etmem durumunda iptali söz konusu olabilir mi?

Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür eder. İyi günler dilerim.

4 Cevaplar

0 oy
(71.9k puan) tarafından
tarafından düzenlendi
 
En İyi Cevap

Ehs ihbar tutanakları ne demek şeklinde son günlerde bir hayli soru gelmeye başladı. 

EHS nedir kısaca tanımlamak gerekirse Emniyet Hizmetleri Sınıf kısaltmasıdır. 

Trafik cezalarını sadece trafik polisleri ve fahri trafik müfettişleri değil emniyet hizmetleri sınıfı dediğimiz diğer polislerinde ceza yazma yetkisi var. 

Trafik polisi haricindeki polislerin yazmış olduğu trafik cezasına ehs trafik cezası denir. 

46/2-g cezanıza itiraz ve cezanın iptali konusuna gelecek olursam;

Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. E-devlet üzerinden görünen cezalar tebliğ niteliği taşımaz. Öte yandan trafik cezası tutanağında belirtilen ihlali yapmadım, demek yeterli olmuyor. Sulh ceza hakimliği, evet başvurucu bu ihlali yapmamış diyebilmesi için kanıt gerekiyor. Söylemle itirazlar yeterli değil ama yine de itiraz edeceğim dersen örnek trafik cezası itiraz dilekçesi gönderdim. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan da dilekçe indirebilirsin.

Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir (ahmetmerkepci.com)

tarafından
Bana ehs ile emniyet kemerinden ceza yazmış. Bir insan emniyet kemeri taktığını nasıl ispat edebilir mesela çok merak ediyorum. Yol boyu kendimi video ya mi alsam acaba. Ortada bir suç varsa bunun ispatı gerekli. Hayatta kemersiz araç kullanmadım ama birinin keyfi gereği ceza yedim
0 oy
(71.9k puan) tarafından
24.04.2021 tarihinde trafikte bir sivil arac olan ama sonrasında polis memuru oldugunu soyleyen kişi ile camdan olacak sekilde tartısma yasadık alt geçite giriş esnasında en sag seritten devam ederken aniden alt gecite girmeye calıstı bende tepki gosterdim vucut dili ile kendisi daha sonra devam et gorüsürüz diye agresif bir dil kullandı sonrasında arkamdan 4 adet ceza uygulamıs toplam 10 dakikada, 2 dakika ara ile 2 makas atma cezası ,1 telefon ile konusma cezası ,1 de saygısız arac kullanma cezası ama kilit bir trafikte 15 km hız ile gitmekteydik gerci ''gorüsecegiz seninle'' dediğinde ben hemen 155 arayarak plaka verdim ve sikayetci oldum 155 birsey olmayacagını belirterek yoluma devam ettirdi gorüsmeyide bluetooth ile yaptım bunuda aracın on goğus panelini cekerek gosterebiliyorum. Bu durumda ne yapmalıyım sizce?
0 oy
tarafından
Selamın aleyküm. 72 maddeden ceza yedim.  Ehs ihbar tutanağı yazıyor bunu itiraz etme hakkım varmıdır
(71.9k puan) tarafından
İtiraz hakkınız var. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.
0 oy
tarafından
merhaba    aynı gün ve aynı saat te  EHS ihbar  tutanağı ile 46/2-g ve78/1-a maddelerinden ceza yazılmış, fakat bunun tersini ispatlayacak delilim yok ( kayıt araç içi kamera gibi ) itiraz etmem sonuca  ulaştırır mı beni ve benim gibileri teşekkürler
(71.9k puan) tarafından
Trafik cezası tutanağında belirtilen ihlali yapmadım, demek yeterli olmuyor. Sulh ceza hakimliği, evet başvurucu bu ihlali yapmamış diyebilmesi için kanıt gerekiyor. Söylemle itirazlar yeterli değil ama yine de itiraz edeceğim dersen örnek trafik cezası itiraz dilekçesi gönderdim.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
11 Nisan 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde meftune tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
2 Şubat 2022 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
17 Ocak 2022 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde Gökhan tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9 Ekim 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde hasim tarafından soruldu
...