0 oy
Trafik Kazasına İtiraz kategorisinde tarafından
Merhaba,

Kırmızı ışıkta beklerken arkadan traktör çarptı. Karşı taraf %100 kusurlu çıktı SBM raporunda. Dosya aracı götüedüğüm serviste açıldı. Eksper geldi, servis 14 bin artı kdv hesap çıkardı ancak eksper başka yerden 7500 artı kdv teklif almış. Ben bunu kabul etmiyorum aracımın dosyanın açıldığı serviste yapılmasını talep ettim ancak eksper ödenecek rakam bu dedi. Neden eksperler aracı nerede ucuzsa aracı orda yaptırmayı istiyorlar anlamış değilim, sigorta şirketinin tarafını tutuyor. Bu konuda ne yapabilirim, yasal hakkım var mı? Yoksa bunu kabul etmekten başka çarem yok mu

1 cevap

0 oy
(71.9k puan) tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Hazine ve maliye bakanlığındaki açıklamaya göre "5684 sayılı Sigortacılık Kanununa göre Sigorta eksperleri, Sigorta konusu risklerin gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini ve niteliklerini belirleyen ve mutabakatlı kıymet tespiti, ön ekspertiz ve hasar gözetimi gibi işleri mutat meslek olarak yapan tarafsız ve bağımsız yapan gerçek veya tüzel kişilerdir."

Malum ülkemizde sigorta şirketleri büyük kuruluşlar ve son süreçte gerek araç değer kayıplarındaki eksik ödemeler gerekse de hasar onarımı için yan sanayi hatta çıkma parçalarla yapılan onarım sonrasındaki ayıplı onarımlar bir hayli arttı. 

Bu durumun mağdurlarından biri de siz olmuşsunuz.  Yukarıdaki tanımla yaşadığınız sürecin kıyaslamasını size bırakıyorum.

Şimdi gelelim yaşadığınız soruna; Muhtemelen aracın onarımı için parçaların değişmesi gerekiyorken bir onarım servisi demiştir ki bu parçaları değiştirmeden ben bu fiyata yaparım, eksperde tarafsız ve iyi niyetiyle bu yolu seçmiştir. 

İtiraz hakkınız var, detaylı bilgi için iletişim sayfamdan numarama ulaşabilirsiniz.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
26 Nisan 2022 Trafik Kazasına İtiraz kategorisinde Murat tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
26 Nisan 2022 Trafik Kazasına İtiraz kategorisinde Ercan yerlikaya tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
17 Mart 2022 Trafik Kazasına İtiraz kategorisinde uğur meydan tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
17 Mart 2022 Trafik Kazasına İtiraz kategorisinde recep tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
2 Şubat 2022 Trafik Kazasına İtiraz kategorisinde Zeynel tarafından soruldu
...