0 oy
Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi
Ahmet bey verdiğiniz cevap ve iyi dileğiniz için müteşekkirim,size bilmediğim bir kaç soru daha soracağım. 1.si 2009 senesinde 6 aylığına yine çok enteresan bir şekilde aracı ven kullanmadığım halde kuzenimin ketenperesiyle benim ehliyetime el konulmuştu. 5 yıl içinde tekrarlanmaması halinde ceza sıfırlanıyor sanırım(yeniden alkolle yakalanma durumunda yine 6 ay olarak işlem görülüyor) benim ilk sorum bu, ben ilk alkol yaptırımından 9 sene sonra CİHAZ RED olarak işlem görmüş bir bireyim. 2 ay sonra ehliyetimi geri aldığımda, olmaz da hani olurda alkollü tekrar uygulamaya girdim diyelim...bunun yaptırımı ne olacaktır bunu çok merak ediyorum. Bir diğer 2. Sorum ise borcu yoktur kağıdı (da) gereklidir demişsiniz. Başka gerekli bir şey var mıdır? Psiko teknik gibi? Ve son sorum da Muğlada eş konulan ehliyetimi nereden geri alacağım?İstanbulda ikamet etmekteyim, şayet o esnada nereden geri alacaksınız diye bir opsiyon sunulduysa bunu istanbul olarak belirlemişimdir fakat böyle birşey oldu mu hatırlamıyorum o anki öfkemden dolayı. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder ,iyi çalışmalar dilerim Ahmet bey.

1 cevap

0 oy
(71.9k puan) tarafından
Alkolmetreye üflememenin cezası, alkollü araç kullanma cezasından bağımsızdır. Aradan 10 yılda geçse her ay aynı şeyde olsa alkolmetreye üflemdiğinizde 2 yıl ehliyetinize el konulur. Ancak alkollü araç kullanma cezasında son 5 yıl içerisinde alkollü araç kullanmadan dolayı yazılan cezalar dikkate alınır.
    Son beş yıl içerisinde
    1. defa da 6 ay
    2. defa da 2 yıl
    3. defa da 5 yıl
    3. defadan sonraki her ihlalde 5 yıl
olarak ehliyetine el konulur. Ehliyetine el konulurken nereden teslim alınacağı sorusu sorulur. Zamanın dolduğunda bir de ehliyetinin gelmesini beklememek için; Cezayı hangi şehrin trafik birimi yazdıysa orayı ara durumu anlat hem istedikleri evrakları teyit et hem de teslim birimi İstanbul değilse ehliyetinin İstanbula gönderilmesini talep et.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
13 Aralık 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
22 Mayıs 2020 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde kadir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9 Ekim 2021 Trafik Cezasına İtiraz kategorisinde Mahmut tarafından soruldu
...